Sepsis biyobelirteçlerinin tanı ve prognostik önemlerinin karşılaştırılması
Diagnosis and prognostic significance of sepsis biomarkers
  1. Tez No: 556785
  2. Yazar: NURAY GÜL AÇAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAMİT YILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Giriş ve amaç: Sepsis, enfeksiyona karşı vücutta oluşan kontrolsüz inflamatuvar yanıt olup, yüksek morbidite ve mortaliteyle seyretmesi nedeni ile erken tanı ve tedavinin oldukça önemli olduğu klinik bir tablodur. Bu nedenle günümüzde septik olguların daha erken tanı alabilmesi ve prognozunun öngörülebilmesi için yeni biyobelirteçlere ihtiyaç vardır. Presepsin anjiopoetin 1 ve anjiopoetin 2 bu alanda henüz rutin kullanıma girmemiş biyobelirteçler olup, çalışmamızda Sepsis 3 toplantısında yapılan yeni tanımlamaya göre sepsis tanısı alan olgularda bu biyobelirteçlerin tanısal ve prognostik değerlerini kıyaslamayı amaçladık. Gereç ve yöntem: Çalışmamıza 33'ü erkek ve 15'i kadın toplam 48 olgudan oluşan hasta grubu ve 23'ü erkek 19'u kadın toplam 42 olgudan oluşan kontrol grubu alındı. Hastaların demografik verileri, eşlik eden hastalık durumları, ilk 24 saatte hesaplanan yatış APACHE II, SAPS ve SOFA skorları, yatış gününde ölçümleri yapılan lökosit sayısı, eritrosit sedimentasyon hızı, C-reaktif protein, prokalsitonin değerleri, kültür tetkiki sonuçları (kan, idrar, balgam, endotrakeal aspirat) ve yoğun bakım yatışı sonrasındaki 7 ve 28.gün mortalite sayıları kayıt altına alındı. Presepsin, anjiopoetin 1 ve anjiopoetin 2 düzeyleri sandwich-ELISA yöntemi ile belirlendi. Bulgular: Hasta ve kontrol grubu arasında demografik özellikler açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık belirlenmedi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Background and aim: Sepsis is an uncontrolled inflamatory response that occurs in the body towards infection. It's an important clinical picture that is seen in high morbidity and mortality so early diagnose and treatment are important. For that reason, for the septic cases to get early diagnosis and to predict the prognosis, new biomarkers are needed nowadays. Presepsin, angiopoietin 1 and angiopoietin II are biomarkers that are not used routinely yet, in our study , according to the new description given in Sepsis 3 meeting, in cases that are diagnosed with sepsis, we aimed at comparing diagnostic and prognostic values of these biomarkers. Materials and methods: In our study, there were two groups. Patient group consisting of 48 cases with 33 men and 15 woman and control group consisting of 42 cases with 23 men and 19 women. Control group is selected within patient relatives with similarities of age and sex. Demographic datas, accompanying diseases, APACHE II, SAPS and SOFA scores counted in the first 24 hours, leukocyte count, eritrocyte sedimentation rate, C-reactive protein, procalcitonin value, culture sampling results ( blood, urine, sputum, endotracheal aspirate) that are measured in their stays, 7th and 28th day mortality counts after their ICU stays are written down. Presepsin, angiopoietin I and angiopoietin II are detected by sandwich ELISA method. Results: According to demographic features there isn't any significant statistical difference between the patient group and the control group (p>0.05).