Trakeotomi uygulanan hastaların değerlendirilmesi
Evaluation of tracheotomy patients
  1. Tez No: 556786
  2. Yazar: MUHAMMED FURKAN BAKKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLDEN TUYGUN, ÖĞR. GÖR. SELMAN KESİCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat), Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Trakeotomi, servikal trakea ön duvarının cerrahi olarak açılması yolu ile yeni bir hava yolu oluşturulmasıdır. Solunum yolu tıkanıklıklarında acil olarak uygulanan ve hayat kurtarıcı olabilen bir işlemdir. Yoğun bakım hastalarında ise hem hastanın yoğun bakımda takibini kolaylaştıran hem de hastayı orotrakeal entübasyonun yol açabileceği komplikasyonlardan koruyan bir işlem olması nedeni ile günümüzde rutine girmiş bir uygulamadır. Ülkemizde pediatrik trakeotomiler konusunda oldukça sınırlı sayıda araştırma bulunduğundan; çalışmamızda hastanemiz çocuk yoğun bakım ünitesinde (ÇYBÜ) uygulanmış olan trakeotomilerin geriye dönük olarak değerlendirilmesi ve tanımlayıcı bir çalışma olarak literatüre kazandırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla 89 hasta çalışmaya dâhil edilmiştir. Çalışmamızda en sık trakeotomi endikasyonu uzamış entübasyon olarak tespit edilmiştir. Bir hastada taburculuk sonrası trakeotomi ile ilişkili mortalite izlenmiş olup hiç bir hastada taburculuk öncesi trakeotomi ile ilişkili mortalite izlenmemiştir. Hastaların %48'inde komplikasyon görülmüş; ciddi komplikasyon oranı ise %5,6 olarak bulunmuştur. İki yaş altında komplikasyon riskinin daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Çalışmamızda trakeotominin yoğun bakım şartlarında da güvenle uygulanabileceği gösterilmiştir. Trakeotominin ventilatöre bağlanma süresini kısalttığı, uzamış entübasyona bağlı gelişen komplikasyon oranlarını azalttığı, taburculuğu kolaylaştırarak ve yatış sürelerini kısaltarak tedavi maliyetlerini düşürdüğü saptanmıştır. Ayrıca, kliniğimizde her geçen yıl trakeotomi öncesi ventilatörde takip sürelerinin ve hastanede yatış sürelerinin kısaldığı tespit edilmiş olup çocuk yoğun bakım uzmanı tarafından izlenen hastalarda bu durum daha belirgin olarak gözlenmiştir. Çocuk yoğun bakım uzmanı tarafından takip edilen hastalarda komplikasyon ve mortalite oranlarının da daha düşüktür. Çalışmamızda trakeotominin çocuk yoğun bakım hastalarında birçok faydası gösterilmiş olup; bu uygulama uygun endikasyon varlığında teşvik edilmelidir.
Özet (Çeviri)
Tracheotomy is the creation of a new airway by surgically opening the anterior wall of the cervical trachea. It is an emergency operation that can be life-saving in respiratory tract obstructions. It is a routine procedure of today which facilitates the follow-up of the patient in intensive care and protects the patient from the complications that may be caused by orotracheal intubation. There is only a limited number of studies about pediatric tracheostomies in our country. Therefore it is aimed to gain literature by retrospectively evaluating the tracheotomies performed in our hospital intensive care unit. For this purpose 89 patients were included in the study. The most common indication for tracheotomy in our study was prolonged intubation. Tracheotomy-related mortality was observed in one patient post-discharge but was not observed in any patient pre-discharge. Despite the total 48% complications rate the rate of serious complications was found to be 5.6%. The risk of complications below two years was found to be higher. In our study, it has been shown that tracheotomy can be safely performed in intensive care unit. It has been found that tracheotomy reduces the cost of treatment by shortening the duration of ventilatory attachment, reducing complication rates due to prolonged intubation, facilitating discharge from hospital and shortening hospitalization duration. Furthermore, in our clinic, the followup periods with the ventilator before tracheotomy and the duration of hospitalization were found to be shorter each year. This was more evident in patients followed by an intensive care specialist. Complications and mortality rates were also found to be lower in patients followed by an intensive care specialist. In our study, tracheotomy has shown many benefits in pediatric intensive care patients. This practice has to be encouraged in the presence of appropriate indication.