Properties of natural fiber reinforced thermoset polymer hybrid composite
Doğal elyaf takviyeli termoset polimer hibrit kompozitlerin özellikleri
  1. Tez No: 556791
  2. Yazar: TOLGA ARUSOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN SERİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Gelişen çevreci ekonomiyle bereaber otomotiv sektörü ve diğer endüstriler; karbon emisyonunu, enerji tüketimini ve maliyeti azaltıp, malzeme özelliklerini yükselterek geri dönüştürülebilir bir malzeme üretmeyi planlamıştır. Doğal elyafların, cam elyaflarla beraber hibridizasyonu kompozit malzemenin mekanik özelliklerinin gelişmesini sağlamıştır. Bu çalışmada, vakum infüzyon yöntemiyle doğal elyaf takviyeli epoksi matrisli kompozit malzeme üretilmiştir. Kompozit numuneleri kullanılarak; çekme, Charpy çentik darbe, sertlik ve su emilim testleri yapılmıştır. Araştırmalar sonucunda gözlemlenmiştir ki, doğal elyaflara cam elyafın eklenmesi kompozit malzemenin özelliklerini gözle görülür bir biçimde artırmıştır.
Özet (Çeviri)
By the emerging eco-friendly economy, automotive sector, and the other industries consider to manufacture renewable materials to reduce carbon emissions, energy consumption and the costs, also improve material properties. The hybridization of natural fiber with glass fiber provides to enhance the mechanical properties of composite material. On this study, natural fiber reinforced epoxy matrix composite material was manufactured by using a vacuum assisted resin transfer method (VARTM). The tensile, Charpy impact, hardness, and water absorption tests were carried out by using composite specimens. It was observed that the addition of glass fiber to natural fiber, prominently increases the properties of composites at the end of the researches.