Bazı meşe gallerinin kolinesteraz, tirozinaz ve üreaz enzim inhibisyonu ile antioksidan aktivitesinin belirlenmesi
Determination of cholinesterase, tyrosinase, urease enzyme inhibitory and antioxidant activity of some oak galls
  1. Tez No: 556790
  2. Yazar: MERVE DOĞAN ABDİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESRİN HAŞİMİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada, Quercus brantii L. üzerinde, oluşumu Andricus quercustozae, Andricus cecconii tarafından indüklenen ve Quercus infectoria üzerinde, oluşumu Andricus quercusramuli tarafından indüklenen gallerin metanol ekstrelerinin enzim inhibisyon ve antioksidan aktiviteleri araştırılmıştır. Enzim inhibisyon aktivitesi; asetil ve bütiril kolinesteraz, tirozinaz ve üreaz enzim inhibisyonlarının spektrofotometrik ölçümüyle belirlendi. Ekstrelerin toplam fenolik miktarları gallik asite, toplam flavonoit miktarları kersetine eşdeğer olarak tayin edildikten sonra antioksidan aktiviteleri DPPH serbest radikali giderim, ABTS katyon radikali giderimi ve CUPRAC yöntemleri kullanılarak belirlendi. Kolinesteraz enzim inhibisyonu sonuçlarına göre; ekstrelerin asetilkolinesteraz enzim inhibisyonunda aktif olmadığı, bütiril kolinesteraz enzim inhibisyonunda ise aktivite gösterdikleri sonucuna varılmıştır. En yüksek aktiviteyi %31.33±1.25 inhibisyon oranı ile A. quercustozae gal ekstresi göstermiştir. Tirozinaz enzim inhibisyonu sonuçlarına göre en yüksek aktiviteyi %61.16±0.72 inhibisyon oranı ile A. quercustozae gal ekstresi göstermiştir. Üreaz inhibisyon aktivite sonucunda, A. quercustozae gal ekstresinin %40.98±1.41 oranında aktivite gösterdiği, A. quercusramuli ve A. cecconii gal ekstrelerinin ise aktivite göstermediği sonucuna ulaşılmıştır. Ekstrelerin toplam fenolik içeriklerinin toplam flavonoit içeriklerinden yüksek olduğu saptanmıştır. Ekstreler genel olarak yüksek antioksidan aktivite göstermiştir. Öyle ki; bazı ekstreler pozitif kontrollerden daha yüksek aktivite göstermiştir. Bu tez çalışması ile A. quercustozae, A. cecconii ve A. quercusramuli gal ekstreleriyle söz konusu biyolojik aktiviteler açısından ilk kez araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the current study, the enzyme inhibition and antioxidant activity of the methanol extract of galls induced by the Andricus quercustozae and Andricus. cecconii on Quercus brantii L. and Andricus quercusramuli on Quercus infectoria were investigated. The enzyme inhibition activity was determined by spectrophotometric measurement of acetyl-butyryl cholinesterase, tyrosinase and urease enzyme inhibitions. Total phenolic and total flavonoid contents of the extracts were determined as gallic acid and quercetin equivalents, respectively and their antioxidant activity was carried out by using three different methods; DPPH free radical scavenging activity, ABTS cation radical scavenging activity and CUPRAC assays. As a result of the cholinesterase inhibition activity, while the extracts were not active on acetylcholinesterase enzyme inhibition, they showed activity in the inhibition of butyrylcholinesterase enzyme. According to the results, the highest activity showed by A. quercustozae gall extract with an inhibition rate of 31.33 ± 1.25%. The highest tyrosinase enzyme inhibition activity recorded by A. quercustozae gal extract with an inhibition rate of 61.16 ± 0.72%. As a result of the urease inhibition activity, A. quercustozae gal extract showed activity (40.98 ± 1.41%), whereas A. quercusramuli and A. cecconii gal extracts did not show activity. Total phenolic contents of the extracts were found to be higher than total flavonoid contents. Extracts showed high antioxidant activity in general. That is, some extracts showed higher activity than positive controls. In this thesis, A. quercustozae, A. cecconii and A. quercusramuli gall extracts were investigated for the first time in terms of mentioned biological activities.