Kalite maliyetlerinin hesabı
  1. Tez No: 55684
  2. Yazar: ENGİN BIYIK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ETHEM TOLGA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Toplam Kalite sisteminin bir parçası olan Kalite Maliyetlerinin Hesaplanması bu tezin temelini oluşturmaktadır. Bu tezi hazırlarken 1995 yılında başlayarak HTZLANLAR OTOMOTİV SANAYİ A.Ş. de Toplam Kalite Sisteminin kurulması ve TSE ISO-9002 belgesininin alınması için başlatmış olduğumuz çalışmalar, bu tezin deneysel bir çalışma kimliği kazanmasını sağlamıştır. Üçüncü bölümden itibaren bir firmada kalite maliyetlerinin nasıl hesaplanması gerektiğini ve kalite maliyetlerinin nasıl değerlendirilmesi gerektiğini göreceğiz. Toplam Kalite Sisteminin hedefi bir ürünün teknik standartlara göre uygunluğunu düzenlemek ve ürün uygunluğunu belirli koşullar altında ve belirli bir süre için korunmasıdır. Toplam Kalite Sisteminin en önemli unsurlarından biride Kalite Maliyetleridir. Çünkü Kalite Maliyetlerini hesaplayan ve bunları değerlendiren firmalar kalitesizlikten- doğan maliyetlerini görecek, bunun için tedbir alacak ve kaliteye yatırım yaparak Kalite Maliyetlerini düşürecektir. Oysa Kalite Maliyet sistemini oluşturmamış firmalar sadece hurda ve iade maliyetlerini gözönüne alacak ve diğer Kalite maliyet gruplarını ihmal ederek Kalite Maliyetleri konusunda yanılgıya düşeceklerdir. Kalite maliyetleri firma cirosuna bağlı olarak dönemsel olarak incelenir. Her bir maliyet grubu kendi içinde hesaplanır, ve ciroya bölünerek maliyet indisleri hesaplanır. Maliyet indisleri dönemsel olarak değişimlerine bakılarak bir sonraki dönem için alınacak tedbirler belirlenir. vm
Özet (Çeviri)
SUMMARY The primary issue of the thesis will be dealing with calculating the prime cost of quality, which, is the main part of Quality Assurance program. The fact of starting the Quality Assurance system while applying for the TSE İSO 9002 in the company of HIZLANLAR AUTOMOTIVE INDUSTRY gave me a chance to explore this system. Starting from the third part, I will be explaining the calculation of the prime cost of quality and how it should be evaluated. The Target, of the quality assurance system is to have a product which is fit to the technical standartsarid making sure that it stays that way. The prime cost of quality is the main part in the quality assurance system be- couse a company can easily see the high cost that low quality brings. They will have a precaution and invest in quality. All these steps will end up in bring the cost of pro duction. However, the companies which do not have this system will only see the scraps and the rejections as their loss. This means that they will ignore the other losses that makes up a greater expense in the production. The prime cost of quality is made up of four main groups ; 1- The CbS^Pr^v^ntibii 2- The Cost of Cross-Check 3- The Cost of Failure Inside the Company 4- The Cost of Failure Outside the Company The cost of prevention is that the firm spend directly or indirectly money to arrive the target of total quality. IXThe cost of cross-check is the cost to check the total quality system. The cost of failure inside the company is the cost that makes in the company. '",..;:'...*' (,>.-; The cost of failure outside the company is the cost that their customer send back to company couse of fail product. The flow chart of Quality Chart isQUALITY ASSURANCE DEPARTMENT RESEARCH AND INSPECT INFORMATION REPORT 2 REPORT 1 REPORT 5 REPORT 4 REPORT 3 PRESENTATION REPORT 1 :THE COST OF PREVENTION REPORT 2 :THE COST OF CROSS-CHECK REPORT 3 :THE COST OF FAILURE INSIDE THE COMPANY REPORT 4 :THE COST OF FAILURE OUTSIDE THE COMPANY REPORT 5 : THE COST OF EVALUATE Figure:! The flow chart of calculating system of the prime cost of quality XIWe can see the the rate of the of the quality cost groups in total quality cost. The optimizm of the Quality Cost Groups is ; We see that investment in prevent in situation A, reduce the total quality cost in situation B. XllThe cost of quality is calculated periodicaly and there is four quality index. - Prevent Cost Index - Cross-Check index - Failure inside index - Failure Outside index The quality index is calculated like that; Prevent index Cross-Check index Failure inside index Total Prevent Cost İn The Period Total Endorsement İn The Period Total Cross-Check Cost İn The Period Total Endorsement İn The Period Total Failure İnside Cost İn The Period Total Endorsement İn The Period Total Failure Outside Cost İn The Period Failure Outside index Total Endorsement İn The Period The quality index is calculated every 3 months and every cost group is calculated and evaluated in itself. Every index is compared with the last periods index and the index must be decreased if they not then must be planning to decrease for the next period. The indexes are evaluated in table and use some symbol. They are ; ^ Decrease ^ increase