Frequency control in an isolated power system with high penetration of wind power
Yüksek rüzgar enerjisi penetrasyonu olan izole güç sisteminde frekans kontrolü
- Tez No: 556869
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. FERHAT BİNGÖL, DR. MÜFİT ALTIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Rüzgar enerjisinin global enerjideki oran artıkça, rüzgar türbinlerini güç sistemlerine entagrasyonu ile birlikte rüzgar türbinlerinin kontrölü daha önemli hale gelmektedir. Daha önceki amaç türbinde sadece güç üretimini maksimum elde etmeye dayalı iken artık frekans kontrölü de gerekli olmaktadır. Geleneksel senkron makinelerin ataleti, atalet kontrolcü ile rüzgar türbinlerinde de sağlanabilir. Bu tezin amacı rüzgar türbinlerinde atalet emülasyonu ve birincil frekans kontrol (PFC) sağlayan değişken hız rüzgar türbinleri (VSWT) atalet kontrolcü ve droop kontrolcü tasarlamaktadır. İzole edilmiş geleneksel bir buhar türbini jeneratörü ve 4 adet aynı Type D rüzgar türbininden oluşan bir güç sistemi Simulink ile simule edilmiştir. Modellerden bir tanesi simule edilmiştir ve diğerlerini temsil etmek üzere tüm rüzgar çiftliğinin gerçek hız değerleri ile test edilmiştir. Sonuçlar, yükteki anı bir yüksek durumunda, rüzgar türbinlerinin frekans kontrolüne hiçbir katkısı olmayan duruma göre, atalet ve droop kontrolcülerin frekanstaki düşüşü iyeleştirmeye daha iyi performans olduğunu göstermektedir
Özet (Çeviri)
As the percentage of wind energy in global energy portfolio rises, the wind turbine control is becoming increasingly important for the integration of wind turbines in power systems. The early control objective of wind turbine control was only to maximize the power output but now the wind turbines are required to provide frequency control as well. To emulate the inertia response (IR) of the conventional synchronous machines the wind turbines can be provided with an inertia emulation controller. The modelling work presented in this thesis aims at equipping the modern Type D wind turbine with inertia response and primary frequency control capabilities. Two controllers — inertial and droop, are implemented and their frequency control capabilities are compared in an isolated power system consisting of a conventional steam turbine generator and a wind farm. A model of one Type D wind turbine is simulated and aggregated for the whole wind farm. The ability of wind turbines to provide inertial response (IR) and primary frequency control (PFC) after a frequency deviation shows a better performance than the case when there is no contribution to frequency control through wind turbines.