Tip-3 bulanık mantık ile düşüş kontrollü inverter tabanlı mikro şebekelerin ikincil gerilim ve frekans restorasyon kontrolü
Secondary voltage and frequency restoration control of drop controlled inverter based microgrids with Type-3 fuzzy logic
  1. Tez No: 856528
  2. Yazar: MUHAMMED SERHAT DÜZDAĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HEYBET KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
İnsanoğlu, enerji sektöründeki değişen dinamiklere odaklanarak geleneksel enerji kaynaklarının dezavantajlarına ve bu dezavantajları yenilenebilir enerji kaynaklarıyla nasıl aşabileceğine odaklanmaktadır. Geleneksel enerji kaynaklarının sınırlı ve çevre dostu olmayan yapısı, enerji güvenliğine ve çevresel sürdürülebilirliğe yönelik tehditler oluşturmuştur. Yenilenebilir enerji kaynaklarının bu zorlukları aşmak için önemli bir çözüm olduğunu vurgulamaktadır. Bu kaynaklar, güneş, rüzgâr, hidroelektrik gibi doğal kaynaklardan elde edilerek daha temiz ve sürdürülebilir enerji üretimine olanak tanır. Yenilenebilir enerji kaynaklarının şebekeye entegrasyonu, mikro şebekelerin avantajlarını ön plana çıkarır. Mikro şebekeler, yerel enerji üretimi, depolama ve tüketimi entegre eden dağıtık bir yapı sunar. Ancak, bu yapıların getirdiği avantajların yanı sıra bazı teknik zorluklar da beraberinde gelir. Bu tez, modern enerji sistemlerinin temel bir bileşeni olan mikro şebekelerin rolünü derinlemesine ele alarak, özellikle mikro şebekelerde gerilim ve frekans kontrolünün kritik önemini vurgulamaktadır. Mikro şebekeler hem izole bir şekilde çalışabilen hem de diğer mikro şebekelere veya ana şebekeye bağlanabilen esnek yapılar sunar. Gelişmiş kontrol teknikleri, otomasyon, enerji depolama teknolojileri, iletişim altyapısı ve yüksek hesaplama kapasitesi sayesinde mikro şebekeler, enerji verimliliğini ve güvenilirliğini artırarak geleneksel merkezi şebekelere göre önemli avantajlar sağlar. Mikro şebekelerde gerilim ve frekans kontrolü, bu sistemlerin istikrarını sağlamak ve güvenilirliğini artırmak için hayati bir rol oynar. Özellikle adalı mikro şebekelerde, yedek gücün eksikliği ve ani yük değişiklikleri gibi faktörler, gerilim ve frekans dalgalanmalarına neden olabilir. Bu dalgalanmaların etkilerini minimize etmek ve sistem istikrarını korumak, mikro şebekelerin verimli çalışmasını sağlamak ve enerji verimliliğini artırmak için kritik öneme sahiptir. Bu tez, mikro şebekelerde gerilim ve frekans kontrolünün iyileştirilmesine odaklanarak, Tip-3 bulanık kontrol stratejisinin potansiyelini açıklar. Tip-3 bulanık kontrol, özellikle çok sayıda dağıtık üretece sahip mikro şebekelerde paralel çalışmaya olanak tanıyacak şekilde etkili bir kontrol yapısı sunar. Bu strateji, mikro şebekenin yapısından bağımsız olarak çalışabilir ve farklı işletme koşullarına uyum sağlayabilir. MATLAB-Simulink yazılım platformunda gerçekleştirilen simülasyonlar, Tip-3 bulanık kontrol stratejisinin gerilim ve frekans kontrolünde etkinliğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This text focuses on the changing dynamics in the energy sector and the disadvantages of traditional energy sources and how to overcome these disadvantages with renewable energy sources. The limited and environmentally unfriendly structure of traditional energy sources has created threats to energy security and environmental sustainability. It emphasizes that renewable energy sources are an important solution to overcome these challenges. These sources enable cleaner and more sustainable energy production by obtaining from natural resources such as solar, wind, hydroelectric. The integration of renewable energy sources into the grid highlights the advantages of microgrids. Microgrids offer a distributed structure that integrates local energy production, storage and consumption. However, along with the advantages brought by these structures, some technical challenges also arise. This thesis addresses the role of microgrids, which are a fundamental component of modern energy systems, in depth, emphasizing the critical importance of voltage and frequency control in microgrids in particular. Microgrids offer flexible structures that can operate in an isolated manner as well as connect to other microgrids or the main grid. Thanks to advanced control techniques, automation, energy storage technologies, communication infrastructure and high computing capacity, microgrids provide significant advantages over traditional centralized grids by increasing energy efficiency and reliability. Voltage and frequency control in microgrids plays a vital role in ensuring the stability and reliability of these systems. Especially in islanded microgrids, factors such as lack of backup power and sudden load changes can cause voltage and frequency fluctuations. Minimizing the effects of these fluctuations and maintaining system stability is critical to ensure the efficient operation of microgrids and increase energy efficiency. This thesis focuses on improving voltage and frequency control in microgrids, explaining the potential of Type-3 fuzzy control strategy. Type-3 fuzzy control offers an effective control structure that allows parallel operation in microgrids with highly distributed generation. This strategy can work independently of the structure of the microgrid and adapt to different operating conditions. Simulations performed on the MATLAB-Simulink software platform demonstrate the effectiveness of Type-3 fuzzy control strategy in voltage and frequency control.