Karaciğer nakli olan bireylerde progresif gevşeme egzersizinin, stresle baş etme ve psikososyal uyuma etkisi
The effect of progressive relaxation exercise on coping with stress and psychososcial adjustment in individuals with liver transplantation
  1. Tez No: 556868
  2. Yazar: TUBA AYBAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKAY KESER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Çalışma, karaciğer nakli olan bireylerde progresif gevşeme egzersizinin, stresle baş etme ve psikososyal uyuma etkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Çalışma, öntest, sontest ve izlem düzeninde tasarlanmış, tek kör randomize kontrollü bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemini, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde karaciğer nakli olmuş 46 birey (23 müdahale 23 kontrol) oluşturmuştur. Veriler, Mart 2018-Mart 2019 tarihleri arasında, Kişisel Bilgi Formu, Stresle Başa Çıkma Tarzı Ölçeği, Hastalığa Psikososyal Uyum-Öz Bildirim Ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Müdahale grubundaki bireylere 4 hafta progresif gevşeme egzersizi uygulanmıştır. Analiz, SPSS 20.0 paket programında, Mann-Whitney U testi, tekrarlı ölçümler için Friedman's Two-Way, kategorik veriler arasındaki ilişkilerin tespit edilmesi için Ki-Kare testi ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Müdahale grubunun %82,6'sı erkek, %43,5'i 48-57 yaş aralığındadır. Bireylerin %91,3'ünün nakli canlı donörden gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the study was to evaluate the effect of progressive relaxation exercise on coping with stress and psychososcial adjustment in individuals with liver transplantation. Method: The study is a single-blind randomized controlled trial designed as pre-test, post-test and follow-up. The study was conducted with 46 individuals (23 interventions, 23 controls) who had liver transplants in Dr. Tuncer Karpuzoğlu Organ Transplantation Research and Application Center in Akdeniz University Hospital. Data were collected between March 2018 and March 2019 using Personal Information Form, Stress Coping Style Scale and Psychososcial Adjustment to Illness Scale Self-Report Individuals in the intervention group received 4 weeks of progressive relaxation exercise. The analysis was evaluated using SPSS 20.0 package program, Mann-Whitney U test, Friedman's Two-Way for repeated measurements, and Chi-Square analysis to determine the relationships between categorical data. Results: 82.6% of the individuals in the intervention group were male and 43.5% were in the 48-57 age range. Transplantation of 91.3% of the individuals was performed from living donors.