Leptin ve leptin reseptör antagonistinin glioblastoma temozolomid direncindeki rolü
The role of leptin and leptin receptor antagonist on temozolomide resistance i̇n glioblastoma
  1. Tez No: 556907
  2. Yazar: FARİKA NUR DENİZLER EBİRİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TAŞPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Moleküler Tıp, Onkoloji, Genetics, Molecular Medicine, Oncology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Glioblastoma (GB) bilinen en malin beyin tümörüdür. GB, radyoterapi ve kemoterapi uygulamalarına moleküler ve klinik özellikleri açısından sıklıkla dirençlidir. Kemoterapide kullanılan en yaygın ilaç Temozolomid (TMZ)'dir. Son yıllarda yapılan çalışmalarda, leptinin kanser tedavisinde gelişen kemoterapötik dirençte rol oynayabileceği belirtilmektedir. Bu tez çalışmasında; Glioblastoma'da TMZ'ye karşı gelişen kemoterapötik dirençte, leptin ve/veya leptin antagonistinin (SHLA) olası rolünün araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada T98G, U373 MG ve LN-405 GB hücre serileri kullanılmıştır. Bu hücrelerde TMZ, leptin ve SHLA'nın sitotoksisitesi MTT ile saptanmıştır. TMZ, leptin ve SHLA'nın tekli kullanımlarının ve ikili, üçlü kombinasyonlarının TMZ direnç yolağında yer alan MGMT, MLH1, MSH2, MSH6, PMS2 genlerinin ekspresyonları üzerine etkisi RT-PZR ile saptanmıştır. Moleküllerin genomik DNA hasar etkisi COMET ve hücre döngüsüne olan etkileri ise akım sitometri ile belirlenmiştir. TMZ, leptin ve SHLA'nın TMZ direnç yolağındaki genlerin ekspresyonlarına olan etkileri birbirinden farklılık göstermektedir. Genomik DNA hasarı ve hücre döngüsü açısından hücre serileri arasında anlamlı farklılıklar saptanmıştır. Elde edilen veriler TMZ, leptin ve SHLA'nın hücre tipine göre kemoterapötik dirence farklı düzeyde katkı sağladığı, leptinin özellikle MGMT ekspresyonunu arttırdığı, MMR genlerinde ise genel olarak değişikliğe neden olmadığı tespit edilmiştir. Leptin ve SHLA'nın tek başlarına genomik DNA'da hasar oluşturabildiği ve hücrelerin G1 fazında birikmesine neden olduğu ancak kombinasyonlarda bu etkinin hücre tiplerine göre farklılık gösterdiği saptanmıştır. Sonuçlarımız, leptin ve SHLA'nın tek ve kombine kullanımlarının TMZ kemoterapötik direncinde rol alabileceğini ve bu etkinin hücre tipine göre ve gen spesifik olarak değiştiğini göstermektedir. Bu tez çalışması, leptin ve SHLA'nın TMZ direncindeki etkisinin araştırıldığı ilk çalışmadır.
Özet (Çeviri)
Glioblastoma (GB) is the most malignant brain tumor. GB is often resistant to radiotherapy and chemotherapy treatment in terms of molecular and clinical features. Temozolomide (TMZ) is the most common drug as chemotherapy. Recent studies have indicated that leptin may play a role in chemotherapeutic resistance to cancer treatment. In this thesis; We aimed to investigate the possible role of leptin and/or leptin antagonist (SHLA) in chemotherapeutic resistance to TMZ in GB. T98G, U373 MG and LN405 GB cell lines were used in this study. The cytotoxicity of TMZ, leptin, and SHLA was determined by MTT. The effect of single use of TMZ, leptin and SHLA and combinations of binary and triple on to the expressions of MGMT, MLH1, MSH2, MSH6, PMS2 genes in TMZ resistance pathway was determined by RT-PCR. Genomic DNA damage effect of molecules was determined by COMET and cell cycle effects was determined by flow cytometry. The effects of TMZ, leptin and SHLA on the expression of genes in the TMZ resistance pathway differ from each other. It determined that there were significant differences among cell lines in terms of the effects of genomic DNA damage and cell cycle. Data obtained show that TMZ, leptin, and SHLA contribute to chemotherapeutic resistance at different levels in each cell type, leptin especially increases MGMT expression and does not cause general changes in MMR genes. Our results suggest that leptin and SHLA alone can cause DNA damage and accumulation in the G1 phase, but these effects vary in the combination of leptin and SHLA according to cell types. Our results indicate that leptin and SHLA, alone and combined, may play a role in the chemotherapeutic resistance to TMZ, and these effects vary with cell type and gene-specific. This is the first study investigating the effects of leptin and SHLA on TMZ resistance.