Üniversite öğrencilerinin çizgili kas konusunda bilişsel yapılarının ve bu bilişsel yapılara ilişkin alternatif kavramların kelime ilişkilendirme testi ile belirlenmesi
Determination of university students cognitive structures on striated muscle and alternative concepts related to these cognitive structures by word association test
- Tez No: 556906
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırmanın amacı, üniversite öğrencilerinin çizgili kas konusundaki bilişsel yapılarını ve alternatif kavramlarını kelime ilişkilendirme testi ile belirlemektir. Kelime ilişkilendirme testi eğitimde öğrenmelerin veya yanlış kavramaların belirlenmesinde kavramlar arasındaki ilişkilerin ve bağlantıların tespitinde kullanılan en etkili yöntemlerden birisidir. Araştırmamızda kelime ilişkilendirme testi ile anahtar kavramlara verilen cevap kelimeleri anahtar kavramlarla birlikte kavram ağlarına dönüştürülerek öğrencilerin çizgili kas konusunda bilgi düzeyleri ölçülmüştür. Araştırma, Selçuk Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği 2. Sınıfta fizyoloji dersi almış olan 50 öğrenci üzerinde yürütülmüştür. Uygulama 2 aşamada gerçekleştirilmiştir. Araştırmada daha önce fizyoloji dersi almış olan öğrencilere ön test uygulaması yapılmış olup, antrenman bilgisi dersinde çizgili kas konusu işlendikten sonra ise son test uygulaması yapılmıştır. Anahtar kavramlar; kas, sarkomer, aktin, miyozin, hipertrofi, atrofi, motor birim, oksijen, ATP, sarkoplazma, mitokondri olarak oluşturulmuş olup ayrıca bu kavramlarla ilgili tanımlayıcı bir cümle yazmaları istenmiştir. Ön test ve son test uygulamalarında öğrencilerden anahtar kavramların her biri için 60 saniye içerisinde akıllarına gelen kavramları yazmaları ve aynı zamanda anahtar kavramla ilgili açıklayıcı bir cümle yazmaları istenmiştir. Uygulanan testlerde geliştirdikleri cevap kelimelerinin frekansları hesaplanarak kesme noktaları belirlenmiştir. Belirlenen bu kesme noktaları doğrultusunda kavram ağları oluşturularak öğrencilerin bilgi düzeylerine ulaşılmak istenmiştir. Öğrencilerden toplanan ön test bulgularında; kas, mitokondri, ATP, oksijen kavramlarının frekans aralıkları diğer kavramlara göre daha yüksek ancak yetersizdir. Son test bulgularında ise kas, mitokondri, ATP, sarkomer, oksijen, hipertrofi, atrofi, kavramlarının frekansları ön teste göre daha yüksek bulunmuştur. Ancak ilişkilendirmenin yeterli olmadığı görülmektedir. Her iki testin sonucunda bu kavramlarla ilgili kavram yanılgıları saptanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre öğrencilerin ön test ve son test cevapları anlama ve kavrama açısından değerlendirildiğinde öğrenciler, son testte ön teste göre önemli oranda ilerleme kaydetmişlerdir. Ancak her iki test sonuçlarına göre öğrencilerin bilgi düzeylerinin yetersiz olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine university students' cognitive structures and alternative concepts of striated muscle by using a word association test. The word association test is one of the most effective methods used in determining the relationships and connections between concepts in learning or misconceptions in education. In our study, the students' knowledge of striated muscle was measured by converting the answer words given to the key concepts to the concept networks together with the key concepts through the word association test. The study was carried out on 50 students who took physiology courses in Selcuk University, Faculty of Sport Sciences, Physical Education and Sports Teaching 2nd Grade. In the research, pre-test was applied to the students who had previously taken physiology course, and after the subject of striated muscle was studied in the training knowledge course, post-test was applied. Key terms were determined as; muscle, sarcomere, actin, myosin, hypertrophy, atrophy, motor unit, oxygen, ATP, sarcoplasm, mitochondria, and the students was asked to write a descriptive sentence. In the pre-test and post-test applications, the students were asked to write the terms that came to mind within 60 seconds for each of the key terms, as well as to write a descriptive sentence about the key terms. The frequencies of the response terms the students developed in the tests were calculated and cut-off points were determined. In line with these cut-off points, concept networks were created to reach students' level of knowledge. In the pre-test findings collected from the students; The frequency ranges of muscle, mitochondria, ATP and oxygen are higher compared to other terms, but still insufficient. In the post-test findings, the frequencies of muscle, mitochondria, ATP, sarcomere, oxygen, hypertrophy, atrophy were found to be higher than the pre-test, but the association was not enough. Both tests revealed the students' misconceptions about the key terms. According to the results, when the pre-test and post-test responses of the students were evaluated in terms of understanding and comprehension, the students made significant progress in the post-test compared to the pre-test. However, according to both test results, the students´ were found to be inadequate in word associations.