Using local linearization to identify the dynamics of features in second-hand automobile pricing
İkinci el otomobil fiyatını belirleyen değişkenlerin dinamiklerinin lokal doğrusallaştırma yöntemi ile belirleme
  1. Tez No: 556949
  2. Yazar: BERKAY BULUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN SAMİ KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada, doğrusal olmayan özellik etkileşimleri, ikinci el otomobil fiyat modellemesinde makine öğrenmesi algoritmalarına lokal doğru sallaştırma uygulaması kullanılarak analiz edilmiştir. Bu olguyu lineer olmayan modellerle incelemek için, üç yıl boyunca gelişmiş¸ Python web kazıma tekniği kullanılarak büyük miktarda veri toplanmıştır. Toplanan 313570 gözlem, en büyük iki çevrimiçi listeleme web sitesindendir. Otomobil fiyatları, otomobilin teknik, görsel, mekânsal ve makroekonomik özelliklerinin bir fonksiyonu olarak modellenmiştir. Veri seti, doğrusal ve doğrusal olmayan modelleme performansını karşılaştırmak için temel doğrusal en küçük kareler regresyonu ve gradyan güçlendirme algoritması kullanılarak işlenmiş, dönüştürülmüş ve modellenmiştir. Doğrusal olmayan modelleme, 23214 TL ortalama mutlak hata ve 58% R2'i olan doğrusal modellemeye kıyasla 6529 TL ortalama mutlak hata ve 93% R2 ile daha iyi performans göstermiştir. Bu çalışmada, lineer modellerle benzer bir yorumlana bilirlik seviyesini korurken, piyasa dinamiklerini anlamak için yüksek performanslı doğrusal olmayan modellerin kurulabileceği gösterilmiştir. Bu araştırma, özel bir tahminin nasıl yapıldığını açıklamak, çok¸ karmaşık bir olguyu anlamak ve risk, sigorta ve sağlık hizmetlerinde açıklanabilir yüksek performanslı modeller geliştirmek konusunda iş ve akademik araştırmalarda ileri analitiklerin uygulanmasında yeni fırsatlar sunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, nonlinear feature interactions are analyzed using application of local linearization on machine learning algorithms in second-hand automobile price modeling. To study the phenomenon in nonlinear models, a colossal amount of data collection is conducted for three years using advanced python scraping. The collected 313570 observations are from two main largest online listings website. The automobile prices were modeled as a function of an automobile's technical, visual, geospatial and macroeconomic features. The dataset is processed, transformed and modeled using basic linear least squares regression and advanced gradient boosting algorithm to compare linear and nonlinear modeling performance. Nonlinear modeling performed significantly better performance with 93% in R2 with 6529 TL mean absolute error compared to linear model performance at 58% in R2 with 23214 TL mean absolute error. In this research, we show that high-performance nonlinear models can be built to understand market dynamics while maintaining a similar level of interpretability as linear models. This research opens new opportunities in the application of advanced analytics in business and academic research in explaining how a specific prediction is made, understanding a very complex phenomenon and developing interpretable high-performance models in risk, insurance, and health care. Understanding why a model makes a prediction is essential for trust, actionability, accountability, debugging, and many other tasks.