Yönlendirilebilir ses teknolojisi: Tüketicilerin yönlendirilebilir ses teknolojisini benimsemesi ve kullanma davranışı üzerine bir araştırma
Directional sound technology: A research on consumers' adoption and use behavior of directional sound technology
  1. Tez No: 556948
  2. Yazar: ERDİ MERTOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Yönlendirilebilir ses teknolojisi (Directional Sound Technology - Audiospotlight) günümüzde gelişen yeni nesil teknolojilerden biridir. Tüketicilerin satın alma kararlarında önemli bir etkiye sahip olacağı düşünülen bu teknoloji geleneksel hoparlörlerin çalışmasından farklı olarak sesi herhangi bir kulaklık veya fiziksel kablo gibi sesi iletmeye yardımcı araç veya araçlar olmadan istenilen yönde iletilmesini sağlayan bir teknolojidir. Tezin ilk bölümde, günümüz satış ve pazarlama stratejilerinde önemli bir yer tutacağına inanılan bu teknoloji, tüm pazarlamacılar için bu teknolojinin uygulandığı reklam ve benzeri çalışmalarda tüketiciler üzerinde nasıl işlediğini anlamak ve etkilerini ortaya koyabilmek adına etkin olabilecektir. Yönlendirilebilir ses teknolojisi ile tüketicilerin AIDA modeline göre dikkatlerinin çekilmesinden satın alma sürecinin gerçekleşmesi ve satın alma davranışlarının sürdürülmesi aşamalarında destekleyici olması düşünülmektedir. Tezin ikinci bölümünde, yönlendirilebilir ses teknolojisinin tarihçesi, uygulama alanları, bu teknolojinin teorik ve teknik altyapısı, hangi sektörlerde nasıl kullanıldığı ele alınmıştır. Buna ek olarak ise, tüketicilerin bu teknolojiyi kabulü ve kullanımları hakkında kullanılacak teknoloji kabul modelleri ve bu teknoloji kabul modellerinin harmanlanması ile oluşan birleştirilmiş teknoloji kabul ve kullanımı modelinin zamanla literatürde nasıl geliştirildiği açıklanmıştır. Tezin üçüncü bölümünde, oluşturulan birleştirilmiş teknoloji kabul ve kullanımı modeli literatürdeki bilgiler çerçevesinde, modeldeki egzojen değişkenlerin( kullanma davranışı ve kullanma niyeti), endojen değişkenler üzerinde nasıl bir etki gösterdiği SmartPLS 3.2.8 programı kullanılarak yapısal eşitlik modeli ile analiz edilmiştir. Analiz sonucunda egzojen değişkenlerin test edilmiş olup kulanım niyetinin kullanım davranışı üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkiye sahip olduğu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Directional audio technology or directional sound in parametric array (Audiospotlight) is one of the emerging technologies of today. This technology, which is thought to have a significant impact on consumers' purchasing decisions, is a technology that allows the communication of the sound in any direction without the use of tools to transmit sound like any headset or physical cable on the open air. In the first part of the thesis, this technology, which is believed to have an important place in today's sales and marketing strategies, will be effective for all marketers in order to understand how they work on the consumers in advertising and similar studies where this technology is applied and to show their effects. With the use of directional audio technology, it is thought that consumers will be attracted to the AIDA model and support the purchasing process and the purchasing behaviors. In the second part of the thesis, the history of the directional or focused audio technology, the application fields, the theoretical and technical infrastructure of this technology, and the ways in which it is used are explained. İn addition to this, it has been explained how the technology acceptance and usage model which is formed by blending with another technology acceptance models in literature. In the third part of the thesis, the unified technology acceptance and use model is analyzed by structural equation model by using SmartPLS 3.2.8 program which shows the effect of exogenous variables (usage behavior and intention to use) on endogenous variables. As a result of the analysis, the exogenous variables were tested and the intention was to have a positive and significant effect on the use behavior.