Lise öğrencilerinin 'biyoloji'' bilimine yönelik algılarının çizim ve serbest kelime çağrışım vasıtasıyla incelenmesi
Investigation of high scholl students' perceptions towards 'biology'' by drawing and free word assocation test
- Tez No: 556970
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA DİKMENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmanın amacı, lise öğrencilerinin ''Biyoloji'' bilimine yönelik algılarını çizim ve serbest kelime çağrışım testi ile belirlemektir. Çalışmada bu amaçla nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak Çizim ve Serbest Kelime Çağrışım Testi kullanılan bu çalışmada veriler içerik analizi yoluyla çözümlenmiştir. Çalışma 2018-2019 eğitim öğretim yılının I. Yarıyılında Kahramanmaraş il merkezinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı 6 lisenin 438 lise 9. sınıf öğrencisiyle yürütülmüştür. Öğrencilerden ''Biyoloji'' ile ilgili akıllarına gelen ilk on çağrışımı cevap kelime olarak yazmaları ve ''Biyoloji'' denildiğinde akıllarına ilk gelen şeyi çizmeleri istenmiştir. Elde edilen veriler içerik analizine göre değerlendirilerek kategorilere ayrılmış ve frekans tabloları ile beraber sunulmuştur. Analiz sonuçlarına göre lise öğrencilerinin ''Biyoloji'' ile ilgili algılarının sınırlı olduğu ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research, high school students' perceptions of 'Biology' 'science to identify with drawing and free word association test. In this study, qualitative research method is used for this purpose. In this study using Drawing and Free Word Association Test as data collection tool data were analyzed through content analysis. In the first semester of 2018-2019 academic year, it was conducted with 438 high school 9th grade students from 6 high schools of the Provincial Directorate of National Education in Kahramanmaraş city center. Students should write about the first ten connotations of“biology'' and when it was called ”biology'' they were asked to draw the first thing that came to mind. The obtained data is evaluated according to content analysis and divided into categories and presented with frequency tables. According to the results of the analysis, high school students' perceptions of 'Biology' were found to be limited.