Turkish speakers' conceptualization of belief-related words and its implications for theory of mind development
Türk konuşmacıların kanı ile alakalı kelimeleri kavramsallaştırması ve bu kavramsallaştırmanın zihin kuramı gelişimi için çıkarımları
- Tez No: 556969
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE ILGAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu tez 3 çalışmadan oluşmaktadır. Çalışma 1 & 2, kanı ile alakalı kelimeler (örneğin“düşünmek”,“tahmin etmek”,“zannetmek/sanmak”) arasında Türkçe konuşan yetişkinler tarafından kabul edilen edimsel (pragmatik) nüanslar olup olmadığını ve Türkçe konuşan yetişkinlerin kanı içeren durumları (örneğin yanlış-kanı görevleri gibi) işlemesinin bu kelimelerin doğru veya yanlış kullanımından etkilenip etkilenmediğin araştırmaktadır. Çalışma 3 Türkçe konuşan okul-öncesi yaştaki çocukların kanı içeren Zihin Kuramı (ZK) görevlerindeki [Farklı Kanılar (FK) ve Yanlış Kanı (YK), Wellman ve Liu, 2004] performanslarının bu görevlerde kullanılan kelimelerden etkilenip etkilenmediğini araştırmaktadır. Çalışma 1'de Türkçe konuşan 150 yetişkin, zihin durumunu ifade eden kelimelerin kanı görevlerindeki kullanımının uygunluğunu değerlendirmelerini isteyen çevrimiçi bir anket tamamlamışlardır. Çalışma 2'de Türkçe konuşan 61 yetişkinin, zihin durumunu ifade eden kelimelerin birbirinin yerine kullanıldığı YK görevlerindeki doğruluk dereceleri ve tepki süreleri araştırılmıştır. Çalışma 3'te, Türkçe konuşan 60 çocuk, orijinal ZK görevleri ve FK ve YK görevlerinin modifiye edilmiş versiyonlarıyla test edilmiştir. FK ve YK görevleri iki şekilde modifiye edilmiştir: a) görevde kullanılan zihin durum ifadesi (“düşünmek”) edimsel olarak daha uygun olan bir zihin durum ifadesi (örneğin“tahmin etmek”veya“zannetmek/sanmak”) ile değiştirilmiştir; veya b) görevin epistemolojik durumu delile dayanan temellerle desteklenmiş, böylelikle“düşünmek”kelimesinin kullanımı Türkçe'nin edimsel özellikleriyle uygun hale gelmiştir. Bulgular Türkçe konuşan çocukların zihin durum ifadelerinin manipüle edildiği modifikasyonlardan değil, epistemolojik koşulların modifiye edildiği bir görevden (kanıt ile sunulan FK görevi) fayda sağladığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is comprised of three studies. Study 1 & 2 investigate whether there are pragmatic nuances between belief-related mental state verbs (e.g.,“to think, guess, and falsely think”) acknowledged by Turkish-speaking adults, and whether Turkish adults' implicit processing of the belief-including situations such as false belief tasks are affected by the appropriate (vs. inappropriate) use of mental state verbs. Study 3 investigates whether Turkish-speaking preschooler's performance in belief-related tasks of Theory of Mind (ToM) Battery [Diverse Belief (DB) and False Belief (FB) tasks, devised by Wellman & Liu, 2004] is affected by the verb used in these tasks. In Study 1, 150 Turkish-speaking adults completed an online survey asking for their judgments of appropriateness regarding the use of mental state words in belief tasks. In Study 2, 61 Turkish-speaking adults' accuracy rates and reaction times in response to interchangeable use of mental state verbs (MSVs) in FB tasks were investigated. In Study 3, 60 Turkish-speaking children were tested on both the original ToM Battery and on the pragmatically modified versions of the DB and FB tasks. The DB and FB tasks were modified by either a) replacing the MSV used in the task (i.e.,“think”) with a pragmatically and semantically more appropriate one (e.g.,“guess”or“falsely think”); or, b) changing the epistemological circumstances of the task by adding an evidential basis for the belief so that the MSV used in the task (i.e.,“think”) would be in line with the pragmatics of Turkish. Results revealed that Turkish-speaking children benefited from one modification that did not involve a manipulation of MSVs but the epistemological circumstances of the MSV (i.e., DB task presented with evidence).