Diasporada yaşayan Uygur Türklerinin düğün kültürü üzerine sosyolojik bir araştırma
A sociolojical research on the wedding culture of Uyghur Turks in diaspora
  1. Tez No: 556982
  2. Yazar: MAIRIHABA WUFUER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KEMAL ŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Sosyoloji, Folklore, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Hayatın önemli geçiş dönemlerinden birini oluşturan ve aileye mutluluk kazandıran düğün olayı, Uygur Türkleri arasında da çok önemlidir. Uygur özerk bölgesinin her bölgesinde düğünlerde kültürel değişim söz konusudur. Tezde Uygur düğün adetleri ve çağdaş Uygur düğün kültür değişimi ve Başlık parasının yükselme devrimi sosyolojik yöntemlerle analiz edildi. Bazı noktalar, Türkiye deki düğün adetleri ile karşılaştırarak ve Uygur özerk bölgesinin başkenti Urumçi ele alınarak açıklandı. Modernleşme sürecinin sürekli ilerlemesiyle beraber, Uygur toplumunun modern dönüşümü hızlandı. Düğün törenlerinde bazı adetler kısalttıysa bile, Toyluq'un (başlık parasının) gittikçe yükseldiği ve bazı insanların düğün yapması daha zorlaştığı ve Diasporadaki Uygurların düğün adetlerine bakışı burada söz konusudur. Bu çalışmada, çağdaş Uygur modern düğününde en önemli unsurlarından olan Başlık parasının yükselmesi ve düğün törenlerinin değişimleri incelenmiştir. Bu tez üç bölümden oluşturulmuştur. Birinci bölümde, Toplumsal ve kültürel değişme süreçleri kavramsal açıklamalar ile yapılmıştır. İkinci bölümde, Uygur düğün geleneklerinde kutsal Evlilik ritüeli ve evlilik şekli Nitel araştırma yöntemleri (Diasporadaki Uygurlar ile görüşme yaparak yönetildi) ve literatür kaynakları taraması ile yönetildi. Uygurların başlık parasının yükselme sebepleri ve Uygur düğünlerindeki örf ve adetlerini değişme sebepleri tartışıldı. Üçüncü bölümde, Diasporadaki Uygurlara internette (SURVEYMONKEY uygulamasında) anket yaparak, Uygur düğün gelenekleri hakkında görüşü sosyolojik kavramlar ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
The wedding event, which constitutes one of the important transition periods of life and brings happiness to the family, is also very important among the Uighur Turks.In every region of the Uyghur autonomous region, cultural change occurs at weddings.In this thesis, Uyghur wedding traditions and contemporary Uyghur wedding culture change and the rise of Toyluq were analyzed by sociological methods.Some spots were explained by comparing the wedding customs in Turkey.Urumqi, the capital of the Uyghur autonomous region as example, the cultural event was discussed.With the continuous progress of the modernization process, the modern transformation of Uyghur society accelerated. Even if some customs have been shortened during the wedding ceremonies, but it is here that Toyluq (gift money) has risen steadily, and some people have become more difficult to make weddings. The view of the Uyghurs in the diaspora to the wedding traditions is important here. In this study, the rise of Bride price, which is one of the most important elements of contemporary Uyghur modern wedding, and the changes of wedding ceremonies are examined. This thesis consists of three chapters. In the first chapter, social and cultural change processes are made with conceptual explanations.In the second chapter, the sacred Marriage ritual and the way of marriage in the Uyghur wedding traditions were explained with qualitative research methods(It was done by interviewing the Uighurs in the diaspora)and historical literature sources were used.The reasons for the rise of the Uyghur bride price and the reasons for changing the Uyghur wedding customs and traditions were discussed.In the third chapter, the Uyghurs in the Diaspora were surveyed on the internet (in SURVEYMONKEY) and their views on Uighur wedding traditions were analyzed with sociological concepts.