Üniversite İngilizce hazırlık öğretim programının değerlendirilmesi: Bir durum çalışması
Evaluation of tertiary English preparatory curriculum: A case study
- Tez No: 556981
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER BEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Nitel ve nicel yöntemlerin bir arada kullanıldığı program değerlendirme çalışması olarak tasarlanmış bir durum çalışması olan bu araştırmada Necmettin Erbakan Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu İngilizce hazırlık programı İngilizce öğretim programı Bellon ve Handler (1982) tarafından geliştirilen program değerlendirme modelinin uyarlanmış hali kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırma kapsamında üniversite hazırlık sınıfı İngilizce öğretim programının a) dersin hedefleri ve amaçlar, d) ders içeriği ve materyaller, c) dersin işlenişi ve d) öğrencinin değerlendirilmesi olarak bir öğretim programını meydana getiren dört ana ögeye göre değerlendirilmesi ve bu dört temel öge açısından iyileştirilmesi gereken alanların saptanması amaçlanmıştır. Araştırmada nicel veriler araştırmacı tarafından uygulanan anketler, başarı testleri (öntest - sontest) aracılığıyla elde edilmiştir. Nitel veriler ise öğretmen ve öğrencilerle yapılan görüşmeler ile elde edilen dokümanların incelenmesi yoluyla elde edilmiştir. Araştırmanın sonuçları kullanılan değerlendirme modelinin temel aldığı dört temel öge açısından öğrenci ve öğretmenlerin İngilizce dersini yeteri kadar etkili bulmadığını, programın öğrencilerin dersin hedef ve amaçlarına ulaşması konusunda yetersiz olduğunu, ders materyallerinin yeterli olmadığını, dersin işlenişinde yeteri kadar öğrenci merkezli uygulamalara olanak sağlanmadığını ve değerlendirmenin öğrencilerin başarısını etkili olarak ölçme konusunda yetersiz kaldığını göstermektedir. Çalışma sonucunda ortaya çıkan bazı öneriler şunlardır: İngilizce dersi müfredatının öğretmenler tarafından etkili olarak sürdürülebilmesini sağlamak için hedef ve amaçların açık olarak belirtildiği yazılı bir müfredat geliştirilmeli, ders içi materyaller çeşitlendirilmeli ve özgün materyaller kullanılmalı, dersin işlenişi sürecinde öğretim yöntem ve teknikleri öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde çeşitlendirilmeli ve öğrencinin süreç içerisindeki performansını da değerlendirmeye katacak alternatif değerlendirme yöntemleri kullanılmalı.
Özet (Çeviri)
In this study, which is a case study designed as a program evaluation study, the English language preparatory curriculum of Necmettin Erbakan University, the school of foreign languages was evaluated using the adapted version of the program evaluation model proposed by Bellon and Handler (1982). The aim of this study is to evaluate the English language course of a university preparatory class in terms of a) course aims and objectives, b) course content and materials c) course conduct and d) student assessment and to identify the areas that need improvement regarding these four main elements. In the study, quantitative data were obtained from the questionnaires, achievement tests and qualitative data were obtained through the interviews with teachers and students and documents examined. The results of the study showed that students and teachers did not find the English lessons effective, the program was insufficient for the students to reach the goals and objectives of the course, the course materials were not sufficient, sufficient number of student-centered practices were not available in courses and assessment is insufficient to effectively measure student achievement. Some of the suggestions of the study are as follows: To ensure that English lessons are effectively maintained by teachers, they should have a curriculum with clear aims and objective. In-class materials should be diversified and original materials should be used. Teaching methods and techniques should be diversified to meet the needs of students. Different assessment tools should be used to evaluate the performance of the student in the process.