İstanbul kentine ait karayolu ulaşım ağının sosyal ağ analizi yöntemi ile incelenmesi
Examination of urban road transportation network in Istanbul by using social network analysis method
- Tez No: 556985
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED YASİN ÇODUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Kent içi ulaşımda yaşanan en büyük problemlerden bir tanesi olan trafik sıkışıklığı, son yıllarda özellikle yolların kesişim noktaları olan kavşaklarda oldukça artmıştır. Trafik sıkışıklığını azaltmak amacıyla çeşitli inceleme ve analiz yöntemleri geliştirilmektedir. Teknolojinin gelişmesi ve akıllı ulaşım sistemlerinin uygulamaya girmesiyle birlikte çeşitli yazılım ve programlar kullanılarak analizler yapılabilmektedir. Bununla birlikte son yıllarda multidisipliner çalışmaların da önem kazanması ile farklı birçok alanda ortak çalışmaların meydana geldiği görülmektedir. Multidisipliner çalışma alanlarından biri olan sosyal ağ analizi sosyal ve fen alanlarının bir arada uygulanabilmesine olanak sağlamaktadır. Yapılan bu çalışmada; sosyal bir çalışma alanı olan sosyal ağ yöntemiyle ile fenni bir alan olan ulaşım ağları analiz edilmiştir. Çalışma için trafik sıkışıklığının en yoğun yaşandığı kentlerden biri olan İstanbul İli'nde bulunan otoyol ve devlet yollarından oluşan karayolu ağı kullanılmıştır. Sosyal ağ analizi modeli Netdraw programı ile oluşturulup derece merkeziliği, yakınlık merkeziliği, arasındalık merkeziliği, özvektör merkeziliği ve Bonacich gücü merkeziliği Ucinet programı ile hesaplanmıştır. Çalışma sonucunda elde edilen merkezilik değerleri sayesinde İstanbul için en kritik kavşaklar belirlenerek bu kavşaklarda iyileştirme yapılması için bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Traffic congestion, which is one of the biggest problems in urban transportation, is increasing especially in the regions close to the intersection of the roads. In order to reduce traffic congestion, various examination and analysis methods have been developed. With the development of technology and enter our life of intelligent transportation systems, various software and programs have been used. New technological analysis methods are more practical and economical than traditional methods. Nevertheless, it is seen that multidisciplinary studies have gained importance in recent years and common studies have taken place in many different fields. Social network analysis, which is one of the multidisciplinary fields of study, enables social and science fields to be applied together. In this study; urban transportation networks have been analyzed by using the social network method. For the study, a road network consisting of ring roads and state roads in Istanbul, which is one of the cities with the highest traffic congestion, have been used. Urban transportation network model has been established by using Netdraw program and degree centrality, closeness centrality, eigenvector centrality, betweeness centrality and bonacich power measures have been calculated by using Ucinet program. Based on the data obtained from this study, the most central and critical intersection for Istanbul has been determined. Some suggestions have been made to improve these intersections.