Sürekli slab döküm prosesinde döküm parametrelerinin kalıp sürtünmesine etkisinin incelenmesi
Analysis the effect of casting parameters on mould friction in continuous slab caster
- Tez No: 556992
- Danışmanlar: PROF. SELÇUK MISTIKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada çeliğin sürekli slab döküm prosesinde kullanılan döküm parametrelerinin kalıp sürtünme kuvvetine olan etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Döküm parametrelerinin doğru ayarlanabilmesi için sürtünme kuvveti mekanizması ile döküm parametreleri arasındaki ilişkilerin bilinmesi gereklidir. Kalıp ile katılaşan kabuk arasında gerçekleşen sürtünme kuvvetinin diğer bir deyişle kalıp sürtünme mekanizmasının kontrolü; kalite, üretkenlik ve verim noktalarında işletmeler açısından çok önemli bir yere gelmektedir. Tez çalışması kapsamında osilasyon sehpasına yerleştirilen ivme ölçer ve osilasyon silindirlerinden gelen basınç verileri kullanılarak negatif ve pozitif sıyırma zamanlarındaki maksimal kalıp sürtünme kuvvetleri ölçülmüş ve yorumlanmıştır. Denemelerde özellikle döküm hızı ile sürtünme kuvveti arasında güçlü bir bağ olduğu bulunmuştur. Bununla birlikte döküm tozuna ait spesifik özelliklerin kalıp sürtünmesi üzerinde çok büyük etkisi olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed that analyzing the effect of casting parameters on mould friction in continuous steel slab caster on mould friction force. It is essential to know between the mould friction mechanism and casting parameters to set parameters properly. To set casting parameters The control of the friction force emerging from mould and solidifying shell interaction named mould friction is very important from the point of view of'quality, productivity and yield for plant operators. Within the scope of the thesis, the maximal mold friction forces at negative and positive strip times were measured and interpreted by using the accelerometer and pressure data from oscillation cylinders placed on the oscillation table. It has been found that there is a strong relationship between the casting speed and friction force. Additionally it has been found that the specific properties of the casting powder have a great influence on the mould friction.