Boya duyarlı güneş hücreleri için p-tipi materyal sentezi ve karakterizasyonları
p-type semiconductor dye sytnthesis and characterization for dye sensitized solar cells
  1. Tez No: 556993
  2. Yazar: FIRAT ŞAHİNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE ERTEN ELA, DOÇ. DR. SERPİL DENİZALTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Kimya, Energy, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tezde p-tip özellik sergileyen 4a ve 4b organik yarıiletken malzemeleri ilk defa sentezlenmiştir ve yapıları 1H ve 13C NMR teknikleri ile aydınlatılmıştır. Sentezlenen moleküllerin UV-visible spektrumlarında absorpsiyon, emisyon ve floresans ölçümleri alınmıştır. Ayrıca 4a ve 4b bileşiklerinin EHOMO-ELUMO seviyeleri belirlenmiştir. Üretilen organik yarıiletken malzemeler (4a ve 4b) p-tip boya duyarlı güneş hücrelerinde (DSSC) kullanılmak üzere test edilmişlerdir. 4a ve 4b p-tip boya duyarlı güneş hücrelerinde absorban tabaka olarak, NiO inorganik yarı iletken malzeme olarak kullanılmıştır. Üretilen p-tip DSSC'ler (J-V) akım ve gerilim ölçümleri ve IPCE ölçümleri ile karakterize edilmiştir. Ölçümlerin tamamı standart koşullarda AM 1.5 (100 mW / cm2 ışık yoğunluğu) gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, 4a and 4b organic semiconductor molecules that is shows p-type characteristic, synthesized first time with labratuary methods and their strutuctures was confirmed by using 1H and 13C NMR methods. Molecules absortion and emmition values also investigated by UV-visible spectrometric methods. EHOMO-ELUMO regions of the obtained molecules (4a, 4b) and excition states were also determined. To test the performance of cells for the dyes, in this work dyes used an absorban layer for the p-type solar cells, NiO used for semiconductor layer. With this cells worked some characterzation as current voltage. All current voltage performed at light conditions of 100 mW/cm2 and AM 1.5 conditions.