Determination of mechanical properties of composite materials reinforced by mineral
Mineral katkılı kompozit malzemelerin mekanik özelliklerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 557002
  2. Yazar: DİLEK ATİLLA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİNNUR GÖREN KIRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada, mineral katkılı kompozit malzemelerin mekanik özellikleri incelenmiştir. Mineral katkılı kompozit numunelerin mekanik özellikleri, mineral partiküllerin farklı ağırlık oranları için deneysel ve sayısal olarak belirlenmiştir. Mekanik cevap üzerinde mineral tipinin etkilerini incelemek için grafen ve huntit mineralleri epoksi reçineye eklenmiştir. Ayrıca, grafenden farklı olarak, tabaka halinde olmayan huntit mineralinin nano boyuttaki tanecik yapısındaki etkisi incelenmiştir. Bu amaçlarla, ağırlıkça yüzde 0,5, yüzde 1 ve yüzde 3 oranlarındaki grafen ve huntit mineralleri epoksiye eklenerek, huntit-epoksi, grafen-epoksi, huntitgrafen- epoksi, mineral katkılı numuneleri üretilmiştir. Nano boyut mineral katkılı kompozit kirişler mekanik özelliklerin tespiti için sayısal ve deneysel olarak incelenmiştir. Sayısal analizlerde, kritik burkulma yükü ve serbest titreşim cevabı ANSYS Mechanical APDL 17.0 sonlu elemanlar yazılımı kullanılarak belirlenmiştir. Ek olarak, kompozit numunelerin mekanik özellikleri çekme testi, dinamik mekanik analiz, serbest titreşim testi ve burkulma testi ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the present study, mechanical properties of composite materials reinforced by mineral were investigated. Mechanical properties of the composite specimens reinforced by minerals were determined experimentally and numerically for different weight ratios of mineral particles. Graphene and huntite minerals were added to epoxy resin to examine the effect of mineral types on the mechanical properties. In addition, the effect of non-layered huntite mineral unlike graphene, in nano-sized grain structure, was investigated. For these purposes, 0.5 weight percent, 1 weight percent and 3 weight percent graphene and huntite minerals were added to the epoxy and huntite-epoxy, graphene-epoxy, huntite-graphene-epoxy mineral reinforced samples were manufactured. Composite beams reinforced by the nano-sized minerals were examined numerically and experimentally for the determination of the mechanical properties. In the numerical analyses, the critical buckling load and free vibration response were obtained using ANSYS Mechanical APDL 17.0 finite element software. In addition, mechanical properties of composites specimens were examined by tensile test, dynamic mechanical analysis, free vibration test and buckling test.