Boğazköy-Alacahöyük Milli Parkı ve çevresi Cicadellidae (Insecta, Hemiptera) faunasının araştırılması
A faunistic survey for species of the Cicadellidae (Insecta, Hemiptera) in Boğazköy-Alacahöyük National Park (Çorum), Turkey
  1. Tez No: 557006
  2. Yazar: ONUR DEDE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT KARAVİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu çalışma, 2015 yılında, Karadeniz Bölgesi'nin Orta Karadeniz bölümünde yer alan Çorum ili Boğazköy-Alacahöyük Milli Parkı ve Çevresi'nde gerçekleştirilmiştir. Çalışmada Milli Park ve çevresinde mevcut olan Cicadellidae familyasına ait türlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Arazi çalışmalarında toplanan örnekler, standart preparasyon yöntemine göre prepara edilmiş ve mevcut literatür ile önceden teşhisi yapılmış müze örnekleri karşılaştırılarak teşhis edilmiştir. Cicadellidae familyasının 3 altfamilyasına ait 5 tribusa dahil olan 12 cinse ait 14 tür tespit edilmiştir. Türler, Nast (1972)'ın katoloğundaki sistematik sıralamaya göre verilmiştir. Türlerin zoocoğrafik dağılımı Nast (1972)'a göre, Türkiye'deki dağılım alanları ise Türkiye'de daha önce Cicadellidae familyası ile ilgili yapılan çalışmalar incelenerek verilmiştir. Araştırma alanında tespit edilen türlerden Psammotettix striatus haricindeki diğer türlerin hepsi Araştırma alanı ve Çorum için yeni kayıttır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in 2015, in Boğazköy-Alacahöyük National Park (Çorum) and its vicinity. Çorum is situated in the Middle Black Sea part of the Black Sea Region. In the study, the aim was to determine species which are related to the Cicadellidae family, present in National Park and its vicinity. The specimens collected in the field studies were prepared according to the standard preparation method and were identified by comparing with present literature and museum specimens. As a result, 14 species belonging to 12 genera which are included in 5 tribes of 3 subfamily of the Cicadellidae family were determined. Species were given according to the systematic sequence of Nast's catalogue (1972). Zoogeographical distribution of species have been given according to Nast (1972). Studies on the Cicadellidae family in Turkey were researched and then distributions of species in Turkey have been given. All species, except Psammotettix striatus, which are identified in the research area, are the new record for the research area and Çorum.