Türkiye'deki ödeme sistemlerinin kullanıcılar açısından karşılaştırılması
Comparison of users in terms of payment systems in Turkey
- Tez No: 557008
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EDİZ ŞAYKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada Türkiye' de ödeme sistemlerinin, bugünü ve geleceğini etkileyen faktörlerle birlikte teknik olarak ödeme sistemleri incelenmiş ödeme sistemleri kullanıcıları arasında yapılan anket çalışmasıyla desteklenmiştir. Akıllı cihazların giderek yaygınlaşması, teknolojideki hızlı gelişmeler, küreselleşme, finansal alanlardaki iyileşmeler, ticari ve finansal faaliyetlerin gelişmesi, yurt içi ve yurt dışı ödeme işlemlerinde artışa neden olurken bunun neticesinde e-ticaretin günlük hayatın önemli bir parçasına dönüşmesiyle birlikte alışveriş alışkanlıklarımız ve birçok konuda değişmeler yaşandı. İnsanların bilgiye en hızlı, en pratik, en hızlı ve en güvenli karşılaştırma yaparak ekonomik araçlarla ulaşma çabaları günümüz dünyasının değişiminin ana nedeni olarak görülmektedir. Mağazacılık alışkanlıkları da internete paralel gelişim ve değişim göstermeye başladı. E-ticaretin sanal POS'lar sayesinde bütün bankalarla kullanılabiliyor olması, uluslararası e-ticaret firmaları ile kullanıcılar arasındaki bağı daha da kuvvetlendirdi. Böylece ödeme sistemleri daha da yaygınlaştı. Ödeme sistemleri, online alışveriş sitelerinde müşterilere sunulan ödeme seçenekleri, kampanyaları, taksit ve erteleme imkanlarıyla , kredi kartının güvenliği konusunda verdiği destekle kullanımı yaygınlaşmıştır. İnsanların günlük rutinlerinde bir mağazaya gidip alışveriş yapmayı zaman kaybı olarak görmeye başlaması ve günümüzde alışveriş, al/sat yapmanın online ortamlarda bu kadar kolaylaşmasıyla ödeme sistemlerine olan ihtiyaç git gide artmıştır. Ve böylece çeşitli ödeme sistemleri geliştirilmeye başlandı. Bu çalışmanın ana amacı Türkiye'de ki ödeme sistemlerinin alt yapısı hakkında bilgi vererek, ödeme sistemleri kullanıcıları arasında düzenlenen anketle ödeme sistemlerini kullanıcıları açısından değerlendirilmiştir. Ödeme sistemlerinin kullanıcıları iki farklı açıdan ele alınmıştır. Doğrudan ödeme sistemlerini kullanarak herhangi bir e-ticaret sitesinde siparişini tamamlayan son kullanıcılar ve ödeme sistemi altyapısını kullanarak müşterilerine güvenli, hızlı, kaliteli ödeme altyapı hizmeti sunan ödeme sistemlerini entegre etmiş e-ticaret sitelerini kodlayan developerlar açısından ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, payment systems in Turkey are supported by a survey conducted between the users of payment systems that have been examined in technical systems along with the factors that affect the present and future of the payment systems. The expansion of smart devices, rapid developments in technology, globalization, improvements in financial fields, the development of commercial and financial activities, increase in domestic and foreign payment transactions, as a result of e-commerce became an important part of the daily life, shopping habits and many other changes took place. The rapid, practical and rapid comparison of people's knowledge to reach the most economical means is seen as the main reason for the change in today's world. Shopping habits also began to show Parallel Development and change to the internet. The fact that e-commerce can be used with all banks thanks to virtual POS has strengthened the connection between international e-commerce firms and users and thus the payment systems have become more widespread. Payment systems, payment options offered to customers on online shopping sites, campaigns, installment and postponement opportunities , the use of credit card security has become widespread with the support provided. The need for payment systems has gradually increased with people going to a store and seeing shopping as a waste of time in existing life cycles and making shopping, buy/sell in online environments so much easier today. And so various payment systems were developed. The main purpose of this study was to provide information about the infrastructure of payment systems in Turkey and to evaluate payment systems in terms of users by poll conducted between payment systems users. Users of payment systems are dealt with in two different ways. In terms of end users completing their orders using direct payment systems and developers coding e-commerce sites that have integrated payment systems that offer secure, fast, high quality payment infrastructure to their customers using the payment system infrastructure.