Roaccutane (izotretinoin) kullanan hastalarda vHIT kullanılarak vestibüler sistem değerlendirmesi
Evaluation of vestibular system using vHIT in patients using roaccutane (isotretinoin)
  1. Tez No: 557022
  2. Yazar: ERTUĞRUL KOÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAZIM BOZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Akne tedavisinde kullanılan A vitamininden türetilmiş izotretinoin sıklıkla enflamasyonlu nodülokistik akne lezyonlarının tedavisinde kullanılan güçlü bir ilaçtır. Dermatoloji kliniklerince kullandırılan bu ilacın, yapılan birçok araştırmada ve ilacın prospektüsünde çok ciddi yan etkileri belirtilmiştir. Bu çalışmanın amacı; dermatoloji kliniğinde reçete edilen Roaccutane (İzotretinoin) ilacının periferik vestibüler sistem ve vestibüloküler refleks (VOR) üzerindeki etkisini araştırmaktır. Çalışmaya 5 erkek (%16.7) ve 25 kadın (%83.3) katılmıştır. Katılımcıların yaşları 16-21 arasında değişmekte olup ortalama 18.27±1.26'dır. Tüm katılımcılara roaccutane kullanımından önce ve 3. ayın sonunda vHIT testi yapılmıştır. vHIT'te kazanç ve asimetri değerleri ile overt sakkad, covert sakkad ve spontan nistagmuslar var/yok şeklinde değerlendirilmiştir. Ayrıca katılımcıların algısal olarak baş dönmesi, dengesizlik ve kulak çınlaması sorgulanmıştır. vHIT testinde tüm katılımcıların kazanç ve asimetri değerleri arasında roaccutane kullanım öncesi ve sonrası arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark mevcut değildir (p>0.05). Over sakkad, covert sakkad ve spontan nistagmus hiçbir katılımcıda gözlenmemiştir. Algısal değerlendirmede ise mide bulantısı, kusma ve sersemlik hissi bildirilmiştir. vHIT ile yaptığımız değerlendirmede Roaccutane (İzotretinoin)'nın periferik vestibüler sisteme etkisi görülmedi.
Özet (Çeviri)
Vitamin A-derived isotretinoin, which is used in the treatment of acne, is a potent drug that is often used to treat inflammatory nodulocystic acne lesions. This drug, which is used by dermatology clinics, has serious side effects in many studies and in the prospectus of the drug. The aim of this study is; The aim of this study was to investigate the effect of Roaccutane drug prescribed in dermatology clinic on peripheral vestibular system and Vesibulocular reflex (VOR). 5 men (16.7%) and 25 women (83.3%) participated in the study. The ages of the participants ranged from 16 to 21 and the mean age was 18.27 ± 1.26. vHIT test was performed before all roaccutane use and at the end of the third month. In vHIT, gain and asymmetry values were evaluated as overt saccade, cover saccade and spontaneous nystagmus. Also perceptual dizziness, imbalance and tinnitus of the participants were questioned. There was no statistically significant difference between the gain and asymmetry values of all participants before and after roaccutane use in the vHIT test (p> 0.05). Ovar sac, covert saccade and spontaneous nystagmus were not observed in any participant. Perceptual assessment revealed nausea, vomiting and dizziness. In our evaluation with vHIT, no effect of Roaccutane (Isotretinoin) on the peripheral vestibular system was observed