Yoğun bakım hastalarında braden basınç yarası risk değerlendirme ölçeği ile perfüzyon indeksi ölçümlerinin karşılaştırılması
Comparison of braden pressure wound risk assessment scale and perfusion index measurement in intensi̇ve care patients
  1. Tez No: 557021
  2. Yazar: HÜSEYİN EMRE YAŞAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURDAN GEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma, Braden Basınç Yarası Risk Değerlendirme Ölçeği (BBYRDÖ) ile perfüzyon indeksi arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yarı deneysel olarak yapılmıştır. Araştırma, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi yetişkin yoğun bakımlarda, 1 Temmuz 2017 – 1 Aralık 2018 tarihleri arasında yatan 48 hasta ile yapılmıştır. Araştırma verileri; Hasta Tanıtım Formu, BBYRDÖ, Nutrisyonel Beslenme Riski Değerlendirme Ölçeği, Glaskow Koma Skalası (GKS), Aphache II skorlaması (Sağlık Bakanlığının online modülü kullanıldı), Massimo SET® (perfüzyon indeksi ölçümü için) cihazı kullanılarak toplanmıştır. Literatür bilgileri ışığında 3 aşamada uygulanan çalışmada (hastanın yoğun bakıma yattığı ilk gün, 48 saat ve 96 saat sonra) ilk gün, veri toplama formundaki tanımlayıcı ve klinik ( medikal tedavi, varsa solunum desteği şekli, laboratuvar bulguları, vital parametreler) veriler, NRS-2002 ile beslenme durumu ve riski, BBYRDÖ ile basınç yarası riski, Apache II skoru, GKS ile bilinç durumu ve Massimo SET® cihazı ile de perfüzyon indeksi ölçülmüş ve kaydedilmiştir. İkinci ve üçüncü gün de tanımlayıcı veriler hariç diğer tüm veriler tekrar uygulanmış ve kaydedilmiştir. Verilerin normal dağılıma uygunluğu Q-Q Plot çizimi (n>20) ve Kolmogorov-Smirnov (K-S) Testi (n>35 ve p>0,05) ile incelenmiştir. Veriler tanımlayıcı istatistikler, Ki-kare ve korelasyon testleri ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The research was conducted semi-experimentally to determine the relationship between Braden Pressure Wound Risk Assessment Scale and perfusion index. The reserarch was conducted with 48 patients hospitalized between July 1, 2017 - December 1, 2018 in adult intensive care units of Aydın Adnan Menderes University Practice and Research Hospital. Research data were collected by using the Data Collection Form, The Braden Scale for Predicting Pressure Sore Risk (BSPPSR), Nutritional Risk Assessment Scale, APACHE II Scoring System (Online module of the Ministry of Health was used) and Massimo SET® device (for perfusion index measurement). In the study applied in three stages (on the first day of hospitalization, 48 hours and 96 hours later), the descriptive and clinical data (medical treatment, respiratory support if any, laboratory findings, vital parameters, GCS) were measured and recorded on the first day using the data collection form, nutritional status and risk by using NRS-2002, the risk of pressure sores by using BSPPSR, the perfusion index by using the APACHE II Scoring System and the Massimo set® device. On the second and third days, all data except the descriptive data were remeasured and recorded. The normal distribution of the data was analyzed by Q-Q Plot (n>20) and Kolmogorov-Smirnov (K-S) Test (n>35 and p>0.05). The data were analyzed with descriptive statistics, Chi-square and correlation tests.