Emlak vergisine esas bir coğrafi bilgi sistemi tasarımı
Design of a geographical information system based on real estate tax
- Tez No: 557031
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP EMRE ÇORUHLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Emlak Vergisi devletin önemli gelir kaynaklarındandır. 2002'den itibaren emlak vergisi beyan sistemine göre tahsil edilmektedir. Bu sistemde yetkili kurum ise belediyelerdir. Beyan sisteminde alt sınır arsa ve arazi vergilerine ilişkin komisyonlarca belirlenmektedir. Bu alt sınırdan aşağı olmamak şartıyla, beyanlar maliklerce yapılmaktadır. Özellikle beyan edilen emlak vergi değerleri, piyasa rayiçlerinin altındadır. Buna bağlı olarak da olması gereken emlak vergisinin altında gelir elde edilir. Taşınmaz pazarı son yıllarda bilişim sektöründeki gelişmelere paralel şekilde internet tabanlı olarak yaygınlaşmaktadır. E-Türkiye dönüşüm projesi ile birlikte TUCBS, TAKBİS ve MEGSİS gibi önemli proje verilerinden yararlanılmaktadır. Bu projeler günümüzde gerek kamu kurumları ve gerekse de özel sektör ve vatandaşlarca birçok alanda kullanılmaktadır. Emlak piyasasına hizmet sunan internet siteleri sayesinde, alım-satım, kiralama gibi taşınmaz işlemleri de, emlak büroları, inşaat şirketleri ve taşınmaz aracıları ile malikleri tarafından doğrudan web tabanlı uygulamalar ile yürütülmektedir. Bu aşamada özel piyasa verileri ile devletin sunduğu TAKBİS ve MEGSİS verilerinin entegrasyonu henüz sağlanamamıştır. Özellikle, yapılaşmış alanlardaki vergi kaybı daha yüksektir. İskân amaçlı 2 mahalle uygulama alanı olarak seçilmiş, emlak vergi değerleri ile piyasa verileri CBS veri tabanına aktarılmıştır. Bu veriler arasında 2 kat fark olduğu tespit edilmiştir. Piyasadaki taşınmaz alım-satım ve kiralamasına ilişkin verilerin ortak bir veri tabanında birlikte ele alınarak yönetilmesi, hem arsa takdir komisyonlarının iş yükünü azaltacak ve hem de emlak vergisinin rayiç bedeller üzerinden alınmasını sağlayacaktır. İskân bölgesi için yapılan bu çalışmanın, ticari alanlarda ve taşınmaz piyasasının daha hareketli olduğu bölgelerde yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Real estate tax is one of the most important income sources of the state. Since 2002, the real estate tax is collected according to the declaration system. Municipalities are the competent authority in this system. The lower limit in the declaration system is determined by the commissions on land and land taxes. The declarations are made by the owners, provided that they are not below this lower limit. In particular, the declared real estate tax values are below market prices as known. Therefore, the income under the real estate tax is generated. In recent years, the real estate market has been spreading on the internet in parallel with the developments in the IT sector. Turkey TNGIS with e-transformation project, which benefited from major projects such as MEGSIS and LRCIS. These projects are now being used in many fields both by public institutions and by private sector and Turkish citizens. Thanks to the websites that provide services to the real estate market, real estate transactions such as trading, leasing, real estate agencies, construction companies and real estate agents are carried out directly by the owners with their web-based applications. At this stage, the integration of LRCIS and MEGSIS data with private market data has not been achieved yet. In particular, tax losses in the built-up areas are higher. 2 districts were selected which are residential areas and real estate tax values and market data were transferred to GIS database. It is determined that there is a 2-fold difference between these data. The management of the data on the immovable property sales and leasing together in a common database can reduce the work load of the land appraisal commissions and ensure that the real estate tax is received at real value. It is suggested that this study for the settlement area is made in the commercial areas and in the regions where the immovable market is more active. Key