Dinamik yüklere maruz iki açıklıklı prekast öngerilmeli karayolu köprülerinin doğrusal ve doğrusal olmayan analizlerinde performans değerlendirilmesi
Dynamic performance evaluation of two-span precast-prestressed concrete highway bridges by linear and nonlinear analysis methods
  1. Tez No: 557032
  2. Yazar: MOHAMMAD TORDI KARIMI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL HACIEFENDİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez çalışmasında, Trabzon'un Araklı ilçesinde bulunan iki açıklıklı öngerilmeli I kirişli Karadere köprüsünün doğrusal ve doğrusal olmayan analizleri, sonlu eleman yöntemi kullanılarak değerlendirilmeye çalışılmıştır. Köprünün sonlu eleman yöntemi için SAP2000 paket programı kullanılmış ve bu program yardımıyla, benzeştirilmiş üç deprem ivme kaydı kullanılarak köprünün, farklı çaplara ve yükseklere sahip kolonlarının dinamik davranışları incelenmiştir. Bu amaçla, köprünün kolonları ve öngerilmeli kirişlerinde oluşan yerdeğiştirmeler, taban kesme kuvvetleri ve deprem performans düzeyleri elde edilerek sonuçlar karşılaştırılmıştır. Ayrıca XTRACT programı ile doğrusal olmayan analizler için moment-eğrilik ve kuvvet-moment (P-M) etkileşim yüzey değerleri elde edilmiş ve SAP2000 programına gerekli veriler işlenerek plastik mafsal analizleri gerçekleştirilmiştir. Bu tez çalışması dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; genel bilgiler, literatür çalışmaları, öngerilmeli I-kirişli köprülerin hesap ve tasarımı ile ilgili genel bilgiler ve formülasyon yöntemleri verilmektedir. İkinci bölüm; köprü ile ilgili yapılan çalışmaları, malzeme bilgilerini ve uygulanan yüklerin tanımlamalarını içermektedir. Üçüncü bölümde; elde edilen bulgu ve irdelemelere yer verilmektedir. Dördüncü bölüm; tez çalışmasından elde edilen sonuç ve önerilerden oluşmaktadır. Son olarak, referanslar ve özgeçmiş sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, linear and nonlinear time history analyses of two-span prestressed I-beam Karadere highway bridge located in Araklı district of Trabzon are evaluated by using finite element method. The SAP2000 package program was used for the finite element analyses of the bridge and the dynamic behavior of the bridge and its columns with different diameters and heights were investigated using three simulated earthquake accelerations. For this aim, the displacements, base shear forces and seismic performance levels of the columns and prestressed beams of the bridge were obtained, and the results were compared. Moreover, moment-curvature and force-moment (P-M) interaction surface values for nonlinear analysis are obtained with the help of XTRACT program and plastic hinge analysis was performed by processing the necessary data to SAP2000 program. This thesis contains four chapters. The first chapter include general information about bridge, literature studies related to the topic, formulations methods related to calculation and design of prestressed I-beams. The informations about the bridge, material and loads applied on the bridge are given in the second chapter. The third chapter contain the findings and investigations obtained from thesis studies. The fourth chapter consists of the results and suggestions. Finally, references and Curriculum vitae are presented.