Spatio-temporal changes of lake water extents in Lakes region (Turkey) using remote sensing
Göller yöresindeki göllerin su sınırının zamansal değişimlerinin uzaktan algılama ile tespiti
- Tez No: 557047
- Danışmanlar: DOÇ. KORAY KAMİL YILMAZ, PROF. DR. MEHMET LÜTFİ SÜZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Mühendislik Bilimleri, Geodesy and Photogrammetry, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Coğrafi Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Göllerin su sınırılarının izlenmesi uzaktan algılamanın en popüler alanlarından birisidir. Göllerin su sınırı değişimi, sürdürülebilir su kaynakları yönetimi ve ekosistem ile ilişkisinden ötürü önem arz etmektedir. Akdeniz Bölgesi'nin iklim değişikliğinde etkilenecek önemli bir noktada olduğu düşünüldüğünde göl gözlemleri daha da önemli bir hale gelmektedir. Bu çalışmada Göller Yöresi'nde bulunan 16 göle ait su sınır çizgisindeki alansal ve zamansal değişim 1984 2018 döneminde uydu görüntüleri kullanılarak izlenmiştir. Analizler bulut tabanlı coğrafi veri işleme platformu olan Google Earth Engine'de gerçekleştirilmiştir. Çalışmada %10'dan daha az bulutluluk içeren Landsat ve Sentinel 2 görüntüleri kullanılmıştır. Uydu görüntülerinden su sınırı tespiti için Normalize Edilmiş Su Fark İndeksi (NDWI) kullanılmıştır. Batimetri verileri göl su seviyesi ölçümleriyle beraber kullanılarak göllerin alan ve hacimleri hesaplanmış ve sonuçlar uzaktan algılama yöntemleriyle elde edilen alan verileriyle karşılaştırılmıştır. Yersel ölçümlerden elde edilen alan değerleri uzaktan algılama yöntemleriyle elde edilen alan değerlerinden yüksek çıkmıştır. Korelasyon katsayısı 0.04-0.93 arası değerler almıştır. Göllerin su sınırı değişimleri yağış ve buharlaşma verileriyle beraber incelenmiştir. Bu analizler sonucunda Eber, Ilgin, Beysehir, Acigol, Karatas, Akgol, Karamik ve Gavur göllerinde su sınırlarıyla yağış değerleri arasında pozitif korelasyon, buharlaşma değerleri arasında ise negative korelasyon tespit edilmiştir. Analizler sonucunda Akşehir ve Burdur göllerinde düzenli olarak su sınırının azaldığı , Salda, Beyşehir, Yarışlı, Kovada, Acigol, Ilgın, Karataş, Karamık, Eber ve Akgöl için ise alan da mevsimsel dalgalanmalar olduğu tespit edilmiştir. Egirdir, Salda, Beyşehir, Suğla göllerinde 2017 sonu itibariyle su sınırı maksimum seviyelerine oranla %90 ın altına düşmemiştir.
Özet (Çeviri)
Monitoring inland water bodies has been one of the most popular practices in remote sensing. Changes in water extents of lakes are especially important due to strong links to sustainable water resources management and ecosystem services. Considering that the Mediterranean region is a hot spot of climate change (IPCC, 2013), monitoring of lakes become more crucial. This study investigates the spatio-temporal changes in water extents of 16 lakes in the Lakes Region, Turkey using remote sensing techniques for the 1984-2018 time period. The analysis was performed within Google Earth Engine® - a cloud-based geospatial data processing platform. The remotely sensed imagery utilized consisted of all the cloud free (less than 10%) images from Landsat and Sentinel-2 platforms available for the study area and period. Normalized Difference Water Index (NDWI) was used to delineate water extent from the image inventory. Bathymetry data was used with lake level measurements to calculate variation in area and volume of lakes. Areas calculated with remote sensing images were than compared with areas calculated via in-situ measurements. Results showed that lake extents obtained from in-situ lake level measurements were generally higher than those estimated from remotely sensed images, with correlation coefficient values ranging between 0.04 and 0.93. Furthermore, the relationship between spatio-temporal variations in the lake extents and hydrometeorological variables, such as precipitation and evaporation, were investigated. According to these analysis in Lake Eber, Lake Ilgin, Lake Beysehir, Lake Acigol, Lake Karatas, Lake Akgol, Lake Karamik and Lake Gavur; water extents have a positive correlation with precipitation and negative correlation with evaporation. Analysis indicated that In Lake Burdur and Lake Aksehir water extents decreased continuously since 1984. Seasonal fluctuations in water extents were identified for Lake Salda, Lake Beysehir, Lake Yarisli, Lake Kovada, Lake Acigol, Lake Ilgın, Lake Karatas, Lake Karamik, Lake Eber and Lake Akgol. In Lake Egirdir, Lake Salda, Lake Beysehir and Lake Sugla water extent did not fall below %90 of their maximum extent at the end of the study period (2017).