Çukurova koşullarında ikinci ürün olarak ekilen mısır (Zea mays L.) bitkisine uygulanan cytozyme seed plus ve crop plusın verim ve verim unsurlarına etkisi üzerine bir araştırma
- Tez No: 18057
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KIRTOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
-53- ÖZET Bu çalışma; ç. ü. Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Araştırma alanı'nda 1990 yılı ikinci ürün yetiştirme sezonunda tesadüf blokları deneme desenine göre dört tekrarlamalı olarak kurulmuştur. ikinci ürün olarak ekilen Cargill (C-949) mısır çeşidine uygulanan Cytozyme Seed Plus ve Crop Plus'in verim ve verim unsurlarana olan etkileri incelenmiştir. Uygulamalar : Uygulama A ;Kontrol; Uygulana B : Seed Plus (125ml/100kg); Uygulana C : Seed Plus -l- bitkiler 40-50cm iken Crop Pius ; Uygulama D : Seed Plus (125al/100kg) + bitkiler 40- 50cm iken Crop Plus C60ml/da); Uygulama E : Seed Flus(125ml/100kg> + tepe püskülü çıkışından bir hafta önce Crop Plus (60nıl/da); Uygulama F : Seed Plus U25ml/100kg>, 40-50cm iken (20n2/da), 6Û-70cm iken (20ml/da) ve tepe püskülü çıkışından bir hafta onca Toplam 60ml/da Crop Plus; Uygulama G : Bitkiler 40-50cm iken Crop Plus (60ml/da>; Uygulama H : Bitkiler 60-70cm iken Crop Plus ; Uygulama I : Tepe püskülü çıkışından bir hafta önce Crop Plus , 60- 70cn iken (20ml/da) ve tepe püskülü çıkısından bir hafta önce Crop Plus (toplam 60ml/da>. Denemede incelenen özellikler ve elde edilen sonuçlar aşağıda özetlenmiştir. Tepe Püskülü çiçeklenişe Süresi s Uygulamalara göre tepe püskülü çiçekmenme süresi 44.75 ile 43 gün arasında değişim göstermiştir. En erken tepe püskülü Uygulama F'de görülmüştür. En geç ise Uygulama D vermiştir.Tepe püskülü çiçeklenme süresi ile sap kalınlığı arasında önemli ve olumlu ilişki ortaya çıkmıştır.« * Bitki Boyu s Bitki boyu yönünden uygulamalar üç farklı grupta toplanmıştır. Bitki boyu değerleri 202.03 ile lB9.75cm. arasında değişim göstermiştir. En yüksek bitki boyu değeri Uygulama E 'de görülürken, en düşük bitki boyu değeri Uygulama i 'dan elde edilmiştir. Tün uygulamalar bitki boyunu-57-54- i arttırıcı etki göstermiştir, îi1 ki boyu ile koçan yüksekliği arasında olumlu ve önemli etkileşim bulunmuştur. locan Yüksekliği : Koçan yüksekliği yönünden uygulamalar üç farklı grup A oluşturmuştur. Koçan yükseklimi değerleri 115.90 ile 102.88cm arasında demişim göstermiştir.En yüksek koçan yüksekliği değeri 115.90cm il«; Uygulama E,en düşük koçan yüksekliği değeri 102.88 cm. ile Uygulana Â'daı elde edilmiştir.Koçan yüksekliği ile bitki boyu, koçanda dan sayısı,nem v? tek koçan ağırlığı arasında olumlu ve önemli bir etkileşim gözlenmiştir.. Sap Kalınlığı.'Uygulamalar arasında beş farklı grup oluşmuştur. Saj kalınlığı değeri en yüksek 2.96cm. ile Uygulama B'de, en düşük değer iss 2.80cm. ile Uygulama A'dan elde edilmiştir. Sap kalınlığı ile verim arasında olumlu ve önemli ilişki bulunmuştur. Tek Koçan ağırlığı :Tek koçan ağırlığı bakımından uygulamalar arasında altı farklı grup oluşmuştur. En yüksek tek koçan ağırlığını 157.75gr. ile Uygulana E verirken es düşük d'dan elde edilaiş, bunu Uygulana I («17.S), B
Özet (Çeviri)
-56- Summary This study was conducted to determine the effectof Cytozynre Seed Plus and Crop Plus on seed yield and yiâ-Id coıaponentthe hybrid corn cultîvar Cargill (C-949). Cargîll vere tested as secondcrop İB Çukurova Ecological conditions during the 1990 season. Treatment were as follows; Treatment A was control (wfthout Seed Plus and Crop Plus), Treatment B ; was Seed Plus (125ml/100kg> applied to seeds 2 hours before sowing. Treatment C was Treat B with Crop Plus (öOrnl/da) applied at-40-50cm height stage. Treatnent D was Treat B with crop Plus , 60-70cm while A Treatment gives the lcwest