Fakoemülsifikasyon cerrahisinin makulaya etkisinin optik koherens tomografi ile değerlendirilmesi
Optical coherence tomoghraphic evaluation of macula after phacoemulsification surgery
  1. Tez No: 557140
  2. Yazar: KÜRŞAT ATALAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE FEYZA ÖNDER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET:Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları Bölümü'nde Eylül 2008 Ocak 2009 değişik evrelerde senil katarakt tanısı almış, fakoemülsifikasyon yöntemiyle lens ekstraksiyonu ve AKGİL implantasyonu uygulanmış 34 olgunun 35 gözü incelenmiştir. Olguların tümüne ameliyat öncesinde ve ameliyat sonrasında 1. hafta, 1. ay ve 3. ay Snellen eşeli ile düzeltilmemiş ve düzeltilmiş görme keskinliği muayenesi, ayrıntılı biomikroskopi, Goldmann aplanasyon tonometresi ile göz içi basıncı ölçümü ve pupil dilatasyonu sonrasında fundus muayenesi rutin olarak uygulanmıştır. Ameliyat öncesi ve sonrası OKT ölçümlerin tümü Optopol Technology SA marka SOKT Copernicus cihazı ile tek bir kişi tarafından yapılmıştır. Düzeltilmiş en iyi görme keskinliği, ameliyat öncesi ve sonrası OKT ölçümleri, DEİGK ve OKT arasındaki ilişki, GİB ölçümleri, operasyonu yapan cerrahın uzman olup olmadığı, hastaların yaşları, cinsiyetleri, katarakt morfolojileri ve bunların OKT değişimine etkileri incelenmiştir. Düzeltilmiş görme keskinliğindeki medyan değerleri ameliyat sonrasında 1. haftadan itibaren istatistiki olarak anlamlı şekilde artmış olarak saptanmıştır. 1. ayda ve 3. ayda tespit edilen OKT değişimi istatistiki olarak anlamlı bulunmamış fakat preoperatif OKT değerleri ile postoperatif 1. gün, 1. hafta, 1. ay, 3 ay OKT değişimleri ve post operatif 1.gün 1. hafta, 1.hafta 1. ay OKT değişimleri arasında istatistiki olarak anlamlı bir değişim izlenmiştir. GİB ölçümleri, operasyonu yapan cerrahın uzman olup olmadığı, hastaların yaşları, cinsiyetleri, katarakt morfolojileri ve bunların OKT değişimine etkileri arasındaki ilişki istatistiki olarak anlamlı saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT: Thirty-five eyes of 34 patients who were diagnosed as senile cataract at different stages in the Ophthalmology Department of Haseki Training and Research Hospital, underwent lens extraction and AKGIL implantation with phacoemulsification. In all cases preoperative and postoperative 1st week, 1st month and 3rd month uncorrected and corrected visual acuity examination with Snellen chart, detailed biomicroscopy, intraocular pressure measurement with Goldmann applanation tonometer, and fundus examination after pupil dilatation were routinely performed. All preoperative and postoperative OCT measurements were performed by a single person using Optopol Technology SA brand SOKT Copernicus. The best corrected visual acuity, preoperative and postoperative OCT measurements, relationship between BCVA and OCT, IOP measurements, whether the surgeon was an expert, age, sex, cataract morphology and their effects on OCT changes were examined. The median values ​​of the corrected visual acuity were found to be statistically significant from the first postoperative week. OCT changes detected at 1 month and 3 months were not statistically significant but preoperative OCT values ​​and postoperative 1st day, 1st week, 1st month, 3 month OCT changes and postoperative 1st day 1st week, 1st week A statistically significant change was observed between OCT changes at 1 month. The relationship between IOP measurements, whether the surgeon was an expert, age, sex, cataract morphology and their effect on OCT change was not statistically significant.