İntervertebral otolog yağ grefti uygulanan anterior kontralateral servikal mikrodiskektomi olgularında segmental hareketin korunması
Protection of segmental movement in anterior contralateral cervical microdiscectomy applied with intervertebral otology fat graft
  1. Tez No: 557139
  2. Yazar: CENGİZ TUNCER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nöroşirürji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu uzmanlık tezinde intervertebral otolog yağ grefti uygulanan anteriyor kontralateral servikal mikrodiskektomi uygulanan 71 olguda ameliyat öncesi ve sonrasındaki servikal aks, servikal ROM ve klinik sonuçları arasındaki ilişkiyi araştıran prospektif bir çalışma anlatılmıştır. Olguların tamamının ameliyat öncesi ve sonrasında lateral servikal dinamik radyografileri temin edildi ve cerrahi tedavi uygulanan servikal seviyeler ile tüm servikal spinal kolonların aksları yanında ROM ölçümleri değerlendirildi. Klinik sonuçlar ise NDI ve SF–36 kullanılarak değerlendirildi. Olguların uzun dönem takiplerinde, segmental ve servikal aks (C2-7) açılarının ortalamalarında istatistiksel olarak anlamlı bir değişim tespit edilmedi. Ameliyat edilen seviyelerde radyolojik füzyon bulguları ve kifoz gelişimi tespit edilmedi. Geç dönemde ROM değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı artış tespit edildi. Serimizde NDI skorları erken ve geç dönem takiplerinde istatistiksel olarak anlamlı azalma gösterdi ve SF-36 skorları geç dönem takiplerinde istatistiksel olarak anlamlı artma gösterdi. Bu çalışma göstermiştir ki; gerçekten minimal invazif teknik ile, uygun tedavi fonksiyonel kayıp olmadan yapılabilir, füzyon sonrası oluşan komşu segment hastalığı elimine edilir, etkili ve basit ameliyat prosedürüyle hastalar şifa bulur, fiksasyon materyallerine bağlı komplikasyonlar elimine edilir ve hastalar günlük yaşamlarına çok kısa sürede dönerler
Özet (Çeviri)
In this speciality thesis, a prospective study investigating the relationship between preoperative and postoperative cervical axis, cervical ROM and clinical outcomes in 71 patients who underwent anterior contralateral cervical microdiscectomy with intervertebral autologous fat graft was described. Preoperative and postoperative lateral cervical dynamic radiographs of all cases were obtained and cervical levels undergoing surgical treatment and ROM measurements along the axes of all cervical spinal columns were evaluated. Clinical results were evaluated using NDI and SF-36. In the long-term follow-up of the cases, no statistically significant change was found in the mean of the angles of the segmental and cervical axes (C2-7). Radiological fusion findings and kyphosis development were not detected at the operated levels. Statistically significant increase in ROM values was detected in late period. In our series, NDI scores significantly decreased in early and SF-36 scores showed a statistically significant increase in late follow-up. This study showed that; with a truly minimally invasive technique, appropriate treatment can be performed without functional loss, adjacent segmental disease after fusion can be eliminated, patients can be healed with effective and simple surgical procedures, complications from fixation materials can be eliminated and patients can return to daily life in a very short time.