Toplam verimli bakım için yazılım seçimi ve süreç iyileştirme
Software selection for total productive maintenance and process improvement
  1. Tez No: 557179
  2. Yazar: CEYHUN NEŞELİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA H. YÜREĞİR, DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT OTURAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Gelişen teknolojiye ayak uydurmak işletmelerin vizyondan çok misyonu haline gelmiştir. Bu yüzden işletmeler yönetim şekillerinde revizyonlar yaparak gerek sektörde ayakta kalmayı gerekse sürekli iyileştirme amaçlayarak ileri gitmeyi hedeflemektedir. Buradan yola çıkarak önceleri arızi bakım (aslında onarım) şeklinde uygulama yapan bir firmanın, gelişerek değişen teknolojiye ayak uydurarak TVB'ye geçişi tez çalışmasında ele alınmıştır. Çalışmanın amacı TVB uygulamasını kolaylaştırmak için seçilecek yazılımın kriterlerini önceliklendirmektir. Bu çalışmada 7/24 çalışan bir işletmeye Toplam Verimli Bakım uygulaması yapılmıştır. Sürece uygun bakım takip programı seçmek için Analitik Hiyerarşi Prosesi kullanılmıştır. Bu seçimi yapmadan önce bir bakım programında olması gereken kriterler belirlenmiştir. AHP ile yapılan analizde seçilecek bakım programında en öncelikli iki kriter“Makine Tanımlama”ve“Arıza Tanımlama”olarak belirlenmiştir. Tesise uygun yazılımı seçtikten sonra sistem diyagramı oluşturarak sürece uygun olup olmadığı denetlenmiştir. Sistem diyagramı oluşturduktan sonra problemler saptanmış, bunlara çözüm üretilmiştir. Süreç iyileştirmesi yapılarak saptanmış problem ortadan kaldırılmış ve yeni bir tasarım ortaya konmuştur. Bu tasarım projelendirilip hayata geçirilmiştir. Proje“Otomatik Numune Alma Kiti”olarak adlandırılmıştır. İlgili firmanın çalışanları TVB çalışmalarına ve çalıştaylarına katkıda bulunmuş, bu şekilde bir dayanışma ve işbirliği ile sistem iyileştirilmiştir. Verimlilik ve dolayısıyla maliyet konularında sürece ciddi katkılarda bulunulmuş, bakım süreci iyileştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
To keep up with developing technology has turned out to be mission from being vision. That's why companies purpose to both survive and go forward by making revisions on their managements. Starting from here, it is tackled, the company which was making breakdown maintenance (repairing jobs) in the beginning, switched to TPM keeping up with growingly changing technology. Purpose of this study is to prioritise the criterias of the software will be selected to be able to simplify TPM implementation. In this study, Total Productive Maintence actions have been applied to 7/24 running process. Analytical Hierarchy Process was used to be able to select an appropriate maintenance software for the system. Just before selecting the suitable programme, criterias should be included in a maintenance programme have been determined. By making the analyze using AHP, preferred two criterias which should exist in the maintenance programme will be selected have been determined. System Diagram preperaed right after selecting the maintenance programme and controlled whether it is suitable for the facility.After making the system diagram, problems have been identified and solutions have been found. Problem has been eliminated with process improvement actions and a new design is created. This design is converted to project and actualised. Project has been named as“Auto Sampler Kit”. Employees of related company contributed on TPM jobs and workshops, in this way system is improved with solidarity and cooperation. Significant contributions made to the process about productivity and efficiency isuues.