Afşin-Elbistan Termik Santral uçucu kül ve cürufunun duvar briketi yapımında kullanılabilme imkanlarının araştırılması
The investigation of the opportunities of Afşin-Elbistan thermal power plant fly ash and slag for using the wall briquette
- Tez No: 557212
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN TEMİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı düşük kaliteli linyit kömürü yakarak elektrik üreten termik santrallerin atık olan kül ve cürufunun Türkiye'de inşaat sektöründe yoğun olarak kullanılan pomza içerikli briketin üretiminde kullanılabirliğini araştırmaktır. Üretim için ideal karışım oranını bulmak amacıyla 3 farklı karışım çeşidi ile briket üretilmiş basınç testine tabi tutulmuştur. Çıkan sonuçlara göre ideal bir karışım oranı belirlenmiştir. Belirlenen karışım oranında üretilen briketlere kapiler yolla su emme, birim hacim kütle, ısı iletim katsayısı ölçümü, basınç dayanımı deneyleri TSE 771-3 standardına göre bulunmuş ve TSE 'ye göre üretilmiş briketlerle kıyaslanmıştır. Çıkan sonuçlar hali hazırda kullanılan briketlerle aynı yada daha iyi sonuçlar vermiştir. Basınç dayanımı ve yalıtım özellikleri mevcut briketlerden daha iyi ve elverişli çıkmıştır. Kül ve cürufun atılma maliyeti ve briket üretimin de kullanılan pomza maliyeti hesaplandığında hem briket maliyeti düşmüş hem de seri üretimde atık olan külün ekonomiye kazandırılabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the usability of the ash and slag that are the waste of the thermal reactor which produce electricity using low-quality lignite coal, heavily used pumice content in the briquette production in the construction sector in Turkey.In order to find the ideal mixing ratio for production, 3 different briquettes were produced with the mixture type and subjected to pressure testing. An ideal mixing ratio was determined according to the results. The briquettes produced at the determined mixing ratio have been tested according to the standards of Turkish Standards Institute and compared with other briquettes used in the market. The results yielded the same or better results than the test results of the currently used briquettes. The compressive strength and insulation properties were better and more favorable than the existing briquettes. Cost of disposal of ash and slag and pumice cost used in briquette production both the briquette cost and the mass production waste it is concluded that ash can be added to economy.