Sıfır atık yaklaşımının geri kazanılabilir atık kağıt miktarı ve kalitesine etkisi: Akdeniz Bölgesi ve Ege Bölgesi pilot örnek
The effect of zero waste approach on the amount and quality of recyclable waste paper: Pilot example of Mediterranean Region and Aegean Region
- Tez No: 557211
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAKUP CUCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada Akdeniz ve Ege Bölgelerinde bulunan ve atık kağıttan kağıt üreten iki fabrika tarafından 2017 ve 2018 yılları arasında tedarik edilen kağıt miktarları, fire ve rutubet değerleri incelenmiştir. Ülkemizde 2017 yılında başlatılan Sıfır Atık Projesinin atık kağıttan kağıt üreten fabrikalar için hammadde kaynağı olan atık kağıdın kalitesini nasıl etkilediği, atığın ekonomik değerine nasıl katkı sağladığı, milli ekonomi açısından ve çevresel açıdan sağladığı yararlar ile ilgili değerlendirme yapılmıştır. Buna göre çalışma gerçekleştirilen fabrikalara Akdeniz ve Ege bölgesinden seçilen ve düzenli olarak tedarik gerçekleştirilen iller ele alınmıştır. Akdeniz Bölgesi'ni temsilen; Adana, Antalya, Hatay, Kahramanmaraş ve Mersin illeri seçilmiştir.Ege Bölgesi'ni temsilen İzmir ve Kütahya illeri seçilmilştir. Bölgesel bazda değerlendirme yapıldığında 2017 yılında Akdeniz Bölgesi'nden tedarik edilen atık kağıt miktarı 76575 ton iken; 2018 yılında bu değerin 70889 ton olduğu gözlenmektedir. Yine Akdeniz Bölgesi'nde 2017 yılında tedarik edilen kağıtların ortalama fire değeri % 2.95 iken, ortalama rutubet değerleri %12.46 olarak gözlenmiştir. 2017 yılında Ege Bölgesi'nden tedarik edilen atık kağıt miktarı 11352 ton iken 2018 yılında bu değer 13699 ton olarak gözlenmiştir. Ege Bölgesi'nden temin edilen kağıtların ortalama fire değeri 2017 yılında %3.05 olarak tespit edilmiştir. Ortalama rutubet değeri ise %11.23 olarak gözlenmiştir. 2018 yılı verileri değerlendirildiğinde Ege Bölgesi'nden temin edilen atık kağıtların fire değeri % 2.7 ve rutubet değeri %5.44 olarak tespit edilmiştir. Çalışmadan da anlaşıldığı üzere sıfır atık projesi atıkların ekonomik değerini kaybetmeden tekrar üretim döngüsüne kazandırılmasında, çevrenin korunmasında ve sınırlı doğal kaynakların korunması noktasında kapsamlı bir çalışmadır.
Özet (Çeviri)
In this study, quantities, wastage and moisture values were examined waste and moisture values supplied by two factories in the Mediterranean and Aegean regions producing paper from waste paper between 2017 and 2018. An assessment was made on the quality of waste paper which as a raw metarial for producing paper from waste paper factories, economic value of waste, national economy and environmental benefits of the Zero Waste Project initiated in 2017 in our country. The provinces selected from the Mediterranean and Aegean regions and regularly waste paper supplied by factories were subject of study were examined. Representing the Mediterranean Region; Adana, Antalya, Hatay, Kahramanmaraş and Mersin provinces were selected. İzmir and Kütahya provinces were selected to represent the Aegean Region. When the regional evaluation is made, the amount of waste paper supplied from the Mediterranean Region in 2017 was 76575 tons; It is observed that this value is 70889 tons in 2018. In the Mediterranean Region, while the average wastage value of the waste papers supplied in 2017 was 2.95%, the average moisture values were 12.46%.While the amount of waste paper supplied from the Aegean Region in 2017 was 11352 tons, this value was found to be 13699 tons in 2018. The wastage and moisture value of the papers obtained from the Aegean Region was determined as 3.05% and 11.23%. in 2017. The wastage value of waste paper was obtained from Aegean Region is determined as 2.7% and the moisture value is 5.44% in 2018 As it can be understood from the study, the zero waste project is a comprehensive study in the production cycle without losing the economic value of waste, in the protection of the environment and the protection of limited natural resources.