Afşin-Elbistan termik santral uçucu külünün standarda uygun hale getirilmesi ve betonun dayanıklılığına etkisinin incelenmesi
Afşin-Elbistan thermal power plant fly ash to make it suitable for the standard and the effect of concrete durability on the investigation
- Tez No: 563984
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN TEMİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Dünya genelinde, sanayileşme ve ona bağlı olarak üretilen ürünlerin çalıştırılabilmesi için enerjinin önemi giderek artmaktadır. Türkiye'de kullanılan enerjinin yaklaşık %48'i fosil yakıtlardan üretilmektedir. Fosil yakıtların yaklaşık %50'sini kömür oluşturmaktadır. Kahramanmaraş Afşin-Elbistan Termik Santralı linyit kömürü ile elektrik üreten termik elektrik santrallarından biridir. Afşin-Elbistan Termik Santralında iki ünite faaliyette 3. ünitenin yapılması planlanmıştır. Afşin-Elbistan Termik Santralinde yılda yaklaşık olarak iki milyon ton uçucu kül açığa çıkmakta ve çok azı değerlendirilebilmektedir. Bu uçucu külün yeterince değerlendirilmemesinin nedeni kimyasal kompozisyonunun standartların öngördüğü kriterleri sağlamamasıdır. Atık külün depolama sorunu yanında çevre kirliliğine önemli oranda etkisi de bulunmaktadır. Ayrıca endüstriye kazandırılması halinde ülke ekonomisine önemli miktarda katkı sağlayacaktır. Yapılan araştırmada, referans karışıma göre %40 oranında azaltılan çimento yerine %20 Afşin-Elbistan termik santrali uçucu külü, %10 pomza, % 5 kolemanit ve %5 cam tozu kullanılarak yeni bir mineral katkı elde edilmiş ve Afşin-Elbistan Termik Santralı uçucu külü standarda uygun hale getirilmiştir. Elde edilen yeni karışım kullanılarak üretilen numuneler üzerinde dayanım ve durabilite özelliklerinin belirlenebilmesi amacıyla deneyler yapılarak 7, 28, 56 ve 90 günlük basınç dayanımları belirlenmiştir. Karışım numuneleri basınç dayanımları, 7 günlük numunelerde referans numunelerinin %50'sine ulaşırken 90 günlük numunelerde ise referans numune basınç dayanımının yaklaşık %72'sine ulaştığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the world, the importance of energy is increasing for industrialization and for the operation of the products produced accordingly. Approximately 48% of the energy used in Turkey is produced from fossil fuels. About 50% of fossil fuels are coal. Kahramanmaraş Afşin-Elbistan Thermal Power Plant is one of the thermal power plants that produce electricity with lignite coal. Afşin-Elbistan Thermal Power Plant is planned to build the third unit with two units in operation. At Afşin-Elbistan Thermal Power Plant, approximately two million tons of fly ash is released annually and very few can be utilized. The reason why this fly ash is not adequately evaluated is that its chemical composition does not meet the criteria stipulated by the standards. Waste ash has a significant impact on environmental pollution as well as storage problems. In addition, it will make a significant contribution to the national economy if it is brought into the industry. In the research, 20% Afşin-Elbistan thermal power plant fly ash, 10% pumice, 5% colemanite and 5% glass powder were used instead of cement which was reduced by 40% according to the reference mixture and a new mineral additive was obtained. has been made available. In order to determine the durability and durability properties of the samples produced by using the new mixture, the compressive strengths of 7, 28, 56 and 90 days were determined. While the compressive strength of the mixture samples reached 50% of the reference samples in 7-day samples, it reached approximately 72% of the reference sample compressive strength in 90-day samples.