Tekir ve Fırnız Çayları'ndaki (Ceyhan Nehri) Capoeta damascina'nın üreme biyolojisi
Reproductive biology of Capoeta damascina in the streams of Tekir and Fırnız (River Ceyhan)
  1. Tez No: 557219
  2. Yazar: OSMAN BOZKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu çalışma, Ocak 2013 - Aralık 2013 tarihleri arasında Kahramanmaraş il sınırları içerisinde bulunan Ceyhan Nehir havzasındaki Fırnız ve Tekir çaylarında gerçekleştirilmiştir. Çalışmada toplam 180 adet (92 erkek, 88 dişi) Capoeta damascina (Valenciennes, 1842) örneği incelenmiştir. Total boylar (TL) erkek bireylerde 13.6 - 31.6 cm ve dişi bireylerde 16.5 - 37.7 cm; total ağırlıklar (W) erkeklerde 23.3 - 338.5 g ve dişilerde 44.8 – 520 g arasında değişmektedir. Boy-ağırlık ilişkileri erkeklerde W =0.0067*TL3.1175 (R² = 0.9831), dişilerde W = 0.0063*TL3.1413 (R² = 0.9631) ve popülasyon genelinde ise W = 0.0068*TL3.1175 (R² = 0.9891) olarak tespit edilmiştir. Aylık ortalama gonadosomatik indeks (GSI) değerleri 12.00 (Mayıs) ile 13.25 (Haziran) arasında değişmiştir. GSI'nin aylık değişimine göre üreme faaliyeti Mayıs ve Haziran aylarında olmaktadır. C. damascina ilk eşeysel olgunluk boyunun dişi bireylerde 18.14 cm ise erkek bireylerde ise 16.71 cm olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışma ile balık stoklarının optimum seviyede işletilebilmesi, popülasyonların üreme dönemleri, ilk eşeysel olgunluk boyları ve fekonditeleri, GSI değerleri araştırılarak söz konusu popülasyonun hangi dönem avlanması gerektiği, avlanması gereken en küçük balık büyüklüğü vs. gibi konularda bilgi eksikliği giderilmeye çalışılmıştır. Avcılık faaliyetlerinin düzenlenmesinde ve balıkçılık yönetim planlamalarının hazırlanmasında bu veriler birinci derece rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in the Ceyhan River Basin in the Fırnız and Tekir streams with in the borders of Kahramanmaraş province between January 2013 and December 2013. In the study, a total of 180 (92 male, 88 female) Capoeta damascina (Valenciennes, 1842) sample was examined. Total lengths (TL) were 13.6 - 31.6 cm in male subjects and 16.5 - 37.7 cm in female subjects; total weights (W) ranged from 23.3 to 338.5 g in males and 44.8 to 520 g in females. Length-weight relationships in males W = 0.0067 * TL3.1175 (R² = 0.9831), females W = 0.0063 * TL3.1413 (R² = 0.9631) and population-wide W = 0.0068 * TL3 was determined as 1175 (R² = 0.9891). Monthly average gonadosomatic index (GSI) values ranged from 12.00 (May) to 13.25 (June). According to the monthly change of the GSI, breeding activity takes place in May and June. The first sexual maturity size of C. damascina was found to be 18.14 cm in females and 16.71 cm in males. In this study, the optimum level of fish stocks, reproduction periods of populations, first sexual maturity and fecundities of populations, GSI values were investigated and the period in which the population should be hunted, the smallest fish size to be hunted etc. a lack of information on issues such as tried to resolve. These data play a first-degree role in the organization of hunting activities and in the preparation of fishery management plans.