Çukurhisar-Çınarpınar-Fırnıs (Kahramanmaraş) ve Yakın Doğusu'nun tektono-stratigrafisi ve yapısal evrimi
The tectono-stratigraphy and structural evolution of Çukurhisar-Çınarpınar-Firnis (Kahramanmaraş) area and its near east
  1. Tez No: 567868
  2. Yazar: ÖZGÜR DEVECİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİCAN KOP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
İnceleme alanı Kahramanmaraş ili kuzeybatısında, Tekir beldesinin güneyinde yer almaktadır. Bu alan, Misis-Andırın Birliği'ne ait geç Triyas ile orta-geç Miyosen yaş aralığında gelişmiş ve birbirleriyle tektonik ilişkili olan farklı türden kayaç gruplarını içermektedir. İnceleme alanındaki en yaşlı birim geç Triyas–erken geç Kretase yaşlı Andırın kireçtaşıdır. Allokton konumlu olan Andırın kireçtaşı dışında bölgede allokton konumlu olan diğer birimler ise; geç Kretase yaşlı Darıovası karışığı, orta eosen yaşlı Ballıkısık ve geç Eosen-geç Oligosen Bulgurkaya formasyonlarıdır. Bu birimlerin üzerinde göreceli otokton olarak; Kilisecik formasyonu, Başdervişli kireçtaşı, Karataş formasyonu ve Tekir formasyonu yer almaktadır. İnceleme alanındaki en genç çökelim; Kuvarterner yaşlı yamaç molozu ve alüvyonlarla temsil edilmektedir. Bu çalışmada, inceleme alanında yer alan bütün litostratigrafi birimlerinde detaylı jeolojik haritalama yapılmış, paleontolojik yaşlandırma ve petrografik tanımlamalara yönelik örnekler alınmıştır. İnceleme alanının yapısal evrimi kapsamında yapılan detaylı incelemelerde bölgenin geç Kretase, Eosen ve Miyosen dönemlerinde yoğun deformasyonlar etkisinde kaldığı, ancak inceleme alanında yüzeyleyen kayaç toplulukları içerisinde daha çok erken-geç Miyosen dönemine ilişkin deformasyonun izlerinin yaygın olarak gözlendiği belirlenmiştir. Bu dönemde gerçekleşen yoğun tektonizma neticesinde allokton konumlu birimlerin göreceli otokton konumlu birimler üzerine itildikleri ve bu nedenle Bostanlı-Çuhadarlı Bindirmesi gibi bölgesel ölçekli önemli tektonik hatların oluştuğu görülmüştür. Bunun yanı sıra inceleme alanındaki birçok fay ve kıvrım yapıları ilk kez bu çalışmada tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The study area is located in the South of Tekir town, Northwest of Kahramanmaraş. This area contains Late Triassic to Middle – Late Miocene aged and tectonically related rock groups, belonging to the Misis – Andırın Unit. The oldest unit in the study area is late Triassic – early Late Cretaceous Andırın Limestone. In addition to allochthonous Andırın Limestone; Late Cretaceous Darıovası Melange, middle Eosen Ballıkısık and late Eocene- late Oligocene Bulgurkaya formations are the other allochthonous units. Kilisecik Formation, Başdervişli Limestone, Karataş Formation and Tekir Formation overlies these units as relative autochthonous. The youngest sediments in the area are represented by the Quaternary alluvium and colluvium. All the lithostratigraphic units outcropping in the study area, has been mapped in details, and samples from the units have been collected for the examinations of petrographic and paleontological determinations. It has been concluded that the area was affected by severe deformations during Late Cretaeous, Eocene and Miocene periods, however, marks for the deformation of early-late Miocene is commonly observable in the rocks outcropping in the area. The dense tectonism occurred in this period caused that the allochthonous units overthrusted the relative autochthonous units, and resulted in forming of regional-scale tectonic lines such as Bostanlı – Çuhadarlı Thrust. Besides, in this study, several faults and folds from the study area have been determined for the first time.