OTA/AO 23C3 distal radius kırığı olan hastalarda kırık hatları ve parçalanma bölgelerinin haritalanması
Fracture lines and comminution zones in OTA/AO type 23C3 distal radius fractures: The Distal Radius Map
  1. Tez No: 557234
  2. Yazar: ABDULHAMİT MİSİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAHRAMAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Metin Sabancı Baltalimanı Kemik Hastalıkları Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
AMAÇ Distal Radius kırıkları acil serviste en sık karşılaşılan kırıklardır. El bileği eklemi kompleks anatomik ve biyomekanik yapıya sahiptir. Bu nedenle kırık geliştiğinde değerlendirme ve tedavi planlamasında zorluklarla karşılaşılır. Eklem içi parçalı distal Radius kırıklarında en iyi tedavi yöntemi le ilgili bir konsensüs mevcut değildir. OTA/AO ve Fernandez sınıflama sistemleri distal Radius kırıklarında sıklıkla kullanılır. Her iki sınıflandırma sisteminin de düşük gözlemci içi ve gözlemcilerarası güvenilirliği mevcuttur. Ayrıca, eklem içi kırık paternleri hakkında bilgi vermemektdirler. Bu çalışmanın amacı OTA/AO 23C3 distal Radius kırığı olan hastaların BT görüntüleri kullanılarak kırık hatları ve parçalanma bölgelerinin tanımlanmasıdır. MATERYAL VE METOT Aksiyel tomografi görüntüleri kullanılarak, tek cerrah tarafından tedavi edilmiş 34 OTA/AO 23C3 distal radius kırığı analiz edildi. Her kırık için kırık hatları ve parçalanma bölgeleri çizildi. Elde edilen haritalar dijital ortamda grafik programı yardımıyla üstüste yerleştirilerek tüm kırıkları içeren kırık hattı ve parçalanma bölgesi haritaları elde edildi. Bu haritalar üzerinden majör ve minör kırık hatları belirlendi. Kırık paternleri ortaya çıkarıldı. Bir merkezi majör ve 4 periferik minör kırık bölgesi tanımlandı. BULGULAR Majör kırık hatlarının tamamının (100%) distal Radius eklem yüzeyi merkezinden geçtiği izlendi. Bir santral majör ve 4 periferik minör bölgelerin ''Tarihi su testisi''şeklini oluşturduğu gözlendi. Her hastada en az 4 kırık fragmanı olduğu belirlendi. Tüm hastalarda (100%) parçalanma izlendi. Bu parçalanmanın distal Radius eklem yüzeyi merkezinde ve dorsoradial kadrana doğru uzanım gösterdiği belirlendi. SONUÇ Bu çalışmada OTA/AO 23C3 distal Radius kırıkları için uygun kırık paterni tanımlanmıştır. Tanımlanan patern: merkezi yerleşmiş dordoradial kortekse uzanım gösteren parçalanma bölgesi, Lister tüberkülü bölgesi, medial bölge, volar bölge ve radial bölgelerden oluşmaktadır. Bu patern majör kırık hatlarının uzanımı neticesinde oluşmuştur. Tanımlanan bu kırık paterni yeni sınıflandırmaların geliştirilmesi, uygun cerrahi yaklaşımların seçilmesi ve yeni implant tasarımları gibi konularda yol gösterici olabilir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVES Distal radius fractures are the most common fractures seen in the emergency department. Wrist joint has complex anatomy and biomechanics. These cause difficult evaluation and treatment planning when fracture develops. There is not a consensus about best treatment method of intra-articular distal radius fractures. OTA/AO and Fernandez fracture classification systems are used commonly for distal radius fractures. Both these systems have low intra-observer and inter-observer reliability. Also, they cannot identify intra-articular fracture patterns. Aim of this study was defining fracture lines and communition zones in OTA/AO 23C3 distal radius fractures from CT images. METHODS Using axial computed tomography images, 34 consecutive OTA/AO 23C3 fractures treated by a single surgeon were analyzed. For each fracture, a map of the fracture lines and zones of comminution was drawn. Each map was digitized and graphically superimposed to create a compilation of fracture lines and zones of comminution. Based on this compilation, major and minor fracture lines were identified and fracture patterns were defined. Specifically 1 central major and 4 peripheral minor area was identified. RESULTS One hundred percent of major fracture lines were involved in the central region of distal radius articular surface. 1 major central zone and 4 minor peripheral zones described as an ''ancient water bottle'' shape. Therefore, at least 4 main fragments existed in every single case. Comminution was present in all cases (%100), and it was predominantly located centrally and in the dorsoradial quarter. CONCLUSIONS There is a consistent fracture pattern underlying the majority of OTA/AO type 23C3 distal radius fractures that could be defined as: central comminution zone with dorsoradial extension, Lister tubercle, medial, volar and radial zones. These result from a major fracture line extending from the central zone to dorso-radial cortex. The comminution commonly distinguishing distal radius fractures occurs from secondary fracture lines through the centrum of the distal radius articular surface and in the dorsoradial region close to it. Knowledge of this constant pattern should influence surgical approaches and possibly implant design.