دور الحوكمة في تنمية الوقف واستدامته
Vakfın gelişiminde ve sürdürülebilirliğinde yönetişimin rolü
  1. Tez No: 557245
  2. Yazar: NABİL MOHAMED ZOHEİR ALBABLY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDELKADER CHACHI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Hukuk, Sosyoloji, Economics, Law, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışma Vakıf kurumlarının yönetiminde bireysel vizyondan etkin kurumsal çalışmaya nasıl geçileceğini hedef almıştır. Çalışmada ilk olarak dil ve terminoloji açısından yönetişim kavramı tanıtıldı. Ardından yönetişim kavramı için uluslararası örgütlerin tanımlarına devam etti. Yönetişimin finansal ve idari yolsuzlukla mücadeleyle ilişkisinin yanı sıra. Vakfın toplumun sürdürülebilir kalkınmasındaki rolünü açıkladı. Araştırma modern vakıf şirketlerinin dili ve terminolojisi ile bu şirketlerin nasıl kurulacağı olarak tanımlandı. Araştırma sorunu, vizyon ve bireysel kararların hakim olduğu vakıf kurumlarının çoğunun, çeşitli bilim ve modern yönetim becerileri çağında yönetilmesiydi. Araştırma, üç eksene dayanan bir yönetişim ve performans modeli önerdi:“etkinleştiriciler, temalar, süreçler”ve her ekseni harekete geçirmek için sekiz unsurla birlikte. Yönetim ve Performans Yönetimi Ofisi,“Stratejik Seviye, Yönetici Seviyesi ve Operasyonel Seviye”olmak üzere üç düzeyde faaliyet göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The Role of Governance in WAQF Development and Sustainability. This study aimed at“how to move from individual vision in the management of WAQF institutions to effective institutional work. The study first introduced the concept of governance in terms of language and terminology. He then went on to the definitions of international organizations for the concept of governance, as well as the relationship of governance to combating financial and administrative corruption. He explained the role of foundations in the sustainable development of society. The research of modern waqf companies has shown language and terminology, and how to establish these companies. The problem of research was that the management of most Waqf institutions, dominated by vision and individual judgments, in an age of diverse science and modern management skills. The research proposed a model of governance and performance, based on three axes: ”enablers, themes, processes“ and each axis with eight elements to activate it. The Corporate Governance and Performance Management Office operates at three levels within Waqf institutions, namely, ”Strategic Level, Executive Level and Operational Level". A range of functions are implemented within each level.