دور العلماء الكرد في خدمة اللغة العربية في العهد العثماني
Osmanlı Döneminde Kürt alimlerinin Arap diline hizmetleri
  1. Tez No: 448585
  2. Yazar: SALAM KHALEEFA HAMAD
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM USTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Din, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Religion, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu tez Arap dilinin önemini ve bu dil için yapılmış çalışmaları içermektedir. Çünkü bu dil sıradan bir dil olmayıp, - Kur'ân-ı Kerîm sayesinde- dünya nüfusunun üçte birini temsil eden Müslümanların da ortak dilidir. Bu tez Osmanlı Devleti'nin Arap diline olan hizmetlerini ve o dönemde Arapçaya hizmet eden yabancı âlimlerden olan Kürtleri ele almaktadır. Kürtler Müslüman olduktan sonra diğer milletler gibi Arapçaya derin bir sevgi gösterip, dinimizin dili olduğu için hep baş üstünde tutmuştur. Bu çalışmada Osmanlı Döneminde Arap diline hizmet etmiş Kürt âlimlerinin hayatları ve eserleri kısaca tanıtılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis contains the importance of the Arabic language and the studies made for this language. Because this language is not an ordinary language, it is the common language of Muslims who represent one third of the world's population - thanks to the Holy Qur'an. This thesis deals with the services of the Ottoman State to the Arabic language and the Kurds of foreign scholars serving Arabic at that time. After the Kurds became Muslims, they showed a deep love for Arabic like other nations and kept it on top because our religion is the language. In this study, the lives and works of Kurdish scholars who served Arabic language during the Ottoman period were briefly introduced.