Öğretmen algılarına göre okul müdürlerinindönüşümcü liderlik davranışları ile örgütsel iletişim arasındaki ilişkinin incelenmesi
The analysis of the relationship between the transformational leadership behaviours of theprincipals and organizational communication according to the perceptions of teachers
- Tez No: 557255
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF ALPAYDIN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmen algılarına göre okul müdürlerinin dönüşümcü liderlik davranışları ile örgütsel iletişim arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmanın örneklemini İstanbul ili Bağcılar ilçesi Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı Okulda farklı branşlarda görevli 406 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmaya ilişkin görüşleri belirlemek amacıyla ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma verileri, kişisel bilgi formu, Avolio ve Bass (1995) tarafından geliştirilen ve Çakar'ın (2002) yılında“Duygusal Zekânın Dönüşümcü Liderlik Davranışı Üzerindeki Etkisi”isimli araştırmasından Türkçe'ye uyarlanan“Dönüşümcü Liderlik Anketi”ve Demir (2014) yüksek lisans tez çalışmasında yararlandığı“Okulda Örgütsel İletişim Ölçeği”kullanılarak elde edilmiştir. Bu çalışmada istatistiksel analizler SSPS Statistic Packets For Social Sciences paket programı ile yapıldı. Öğretmenlerin demografik değişkenlerinin karşılaştırmalarında tek yönlü varyans analizi, cinsiyet gruplarının ikili grupların karşılaştırmasında bağımsız t testi, dönüşümcü liderlik anketi alt gruplarının ve“Dönüşümcü Liderlik Anketi”ile“Okulda Örgütsel İletişim Ölçeği”ilişkilerini belirlemede pearson korelasyon testi kullanılmıştır.“Dönüşümcü Liderlik Anketi”ile“Okulda Örgütsel İletişim Ölçeği”güvenilirliğini belirlemede Alfa Cronbach değerleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to analyze the relationship between the transformational leadership behaviors of the principals and organizational communication according to the perceptions of teachers. The sampling of the research consists of 406 teachers working in schools in the Istanbul-Bağcılar District To determine the opinions regarding the research, correlational survey model was conducted. Research outputs were obtained through a personal information form,“Transformational Leadership Survey”adopted to Turkish from the study of Çakar in 2002,“The Impact of the Emotional Intelligence on The Transformational Leadership Behavior”, and“Organizational Communication Scale at School”which was applied in the master thesis of Deniz, completed in 2014. The statistical analysis in this study was conducted through the SSPS Statistics Packets for Social Sciences Program. Single direction variance analysis was applied for the comparison of the category of professional seniority, category of working hours at school, category of type of school which teachers work at, and category of cadre type. Independent samples test was applied for the comparison of the category of gender and category of paired groups. Pearson correlation test was also applied for the comparison of sub groups of the Transformational Leadership Survey, category of Transformational Leadership Survey, and category of Organizational Communication Scale. The reliability of the results obtained from Transformational Leadership Survey and Organizational Communication at Schools was ensured through Alfa Cronbach values.