Üç mescid ile ilgili rivayetler ve değerlendirilmesi
Narration and evaluation related to the three holy masjids
  1. Tez No: 557265
  2. Yazar: HANDE NURAN ALPARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN HIDIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu çalışmada üç mescid rivâyetlerinin tasnif dönemi hadis kaynaklarındaki tahrici yapılarak, bu rivâyetler hadis ilmi açısından değerlendirilmiştir. Mescid-i Aksâ ve Kudüs çevresinde şekillenen üç mescid hadisinin sıhhatine yönelik ithamlar başta olmak üzere, Mescid-i Aksâ'nın yeri ve Kudüs'ün İslâm'daki konumuna dair iddialara cevap verilmiştir. Rivâyetlerin isnadları sıhhati hakkındaki bilgiler ortaya konulmuştur. Üç mescid hadislerinin ufak lafız farklarıyla rivâyet edildiği tesbit edilerek, bu lafız farklarının rivâyetin mânâsı hakkında bir değişikliğe sebep olmadığı, aksine rivâyeti anlamak ve hüküm çıkarmak noktasında açıklık getirdiği görülmüştür. Hadiste geçen mescidlerin (Mescid-i Harâm, Mescid-i Nebevî ve Mescid-i Aksâ) faziletine işaret edilmiştir. Hz. Peygamber'in (s.a.v) hadiste geçen Mescid-i Aksâ ile Kudüs'teki mescide işaret ettiğine dair deliller âyet, hadis ve son olarak da tarihî bilgiler çerçevesinde ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, the classification period of Hadith related to the three Holy Mosques the taking into consideration the destructive hadith sources. The hadiths in the research were evaluated in terms of hadith science and the hadiths regarding the three masjids answer the allegations formed around the Masjid al-Aqsa and Jerusalem. The authentic interpretation of the hadith narratives and the allegations, which raised are discusses. It is that the narratives narrated with small word differences and these word differences did not cause any change about the meaning of the narration but in contrary, this clarified the point of understanding and making judgments about the narration. In the hadith, the virtues of the masjids (Masjid al-Haram, Masjid al-Nabawi and Masjid al-Aqsa ) are pointed out by Prophet's (Peace Be Upon Him - PBUH) the evidence that pointed to masjid Al-Aqsa together with Jerusalem as this is supported in hadith and verses and finally presented in the framework of historical information.