İntrauterin gelişme geriliğini öngörmede serum adiponektin ve tümör markerlarının yeri
The place of serum adiponectin and tumor markers in prediction of Intrauters developmental retardation
- Tez No: 557266
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER CAVİDAN GÜLERMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitimi ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
AMAÇ: Çalışmamızın amacı IUGG olan hastalarda adiponektin, glukoz, CA-125, CA 15-3, CA 19-9, CEA ve AFP'nin maternal serumda bakılarak bunların tek başına veya değişik kombinasyonlar halinde bakılması durumunda IUGG' yi öngörmedeki yerini belirlemektir. MATERYAL METOD: Toplam 89 hastada yapılan çalışmanın, hasta grubunu; IUGG tanısı almış 44 hasta kontrol grubunu; Antenatal polikliniğine başvuran 45 hasta oluşturdu. Hasta grubunu, Perinatoloji Kliniğinde yatmakta olan hastalar , kontrol grubunu ise normal takiplerine gelen, randomize olarak seçilmiş ve takiplerinde bildirilen bir hastalık olmayan gebeler oluşturdu. Bu hastalar Ocak 2010 –Mart 2010 tarihleri arasında Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvuran ve yaşları 18-40 arasında olan gebelerdi. 28. gebelik haftası üzerinde olup IUGG gelişmiş 44 gebeden 7 tanesi maternal hastalığa sahip olması nedeniyle çalışmadan çıkarılarak 37 hasta ile 1. çalışma grubu (hasta grubu) ve yine aynı haftalardaki 45 normal hastadan 2. çalışma grubu (kontrol grubu) oluşturuldu. Bu hastaların serumlarında adiponektin, glukoz, CA -125, CA 15-3, CA 19-9, CEA ve AFP düzeyleri ölçüldü. Hastaların anamnez ve ultrasonografik bulguları standart koşullarda kayıt altına alındı.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The aim of the study to predict the possibility of the IUGR in case of examining it with the help of many different markers which mentioned in the study by leaving the adiponektin alone or by examining within a different combination. MATERIAL METHOD: The study works on two groups on total 89 patients between the age of 18-40; 44 IUGR patients who are in Dr Zekai Tahir Burak Woman Health and Research Hospital on and randomly chosen 45 patients who applied Antenatal clinic for regular check between January 2010 – March 2010. Two experiment groups are formed, first group includes 44 IUGR patients in their 28th week of their pregnancy but 7 of them were taken out from the group due to the maternal illness and the second group includes 45 normal patients who are in the same weeks as a control group.With the method of ELISA with adiponectin in the serum of these patients and in the labratory of biochemistry and hormone, uric acid Ferritin ,Cystatin C , IL-6, CRP, Glucose, LDH, Hb A1c, Protein C, Protein S, Homocystein, PAPP-A, CA -125, CA 15-3, CA 19-9, CEA ve AFP were measured. Under normal circumstances Medical and ultrasound findings of the patients were recorded.