Üniversite öğrencilerinin sosyal medya bağımlılığı düzeyleri ile evliliğe yükledikleri anlam ve eş seçme kriterleri arasındaki ilişki
The relati̇onshi̇p between soci̇al medi̇a addi̇cti̇on levels with meani̇ng of marri̇age and spouse selecti̇on cri̇teri̇a of uni̇versi̇ty students
  1. Tez No: 557264
  2. Yazar: NUR HİLAL YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ENGİN DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu araştırmanın amacı üniversite öğrencilerinin sosyal medya bağımlılık düzeylerinin, evliliğe yükledikleri anlamların ve eş seçimi kriterlerinin incelenmesi ve aralarında anlamlı bir ilişki olup olmadığının belirlenmesidir. Tarama modellerinden ilişkisel tarama modelinde olan bu araştırmanın evrenini 1 devlet ve 1 vakıf üniversitesinde 2018-2019 eğitim-öğretim yılında Eğitim Fakülteleri ve İnsan ve Toplum Bilimleri (Fen-Edebiyat) Fakültelerinde öğrenim görmekte olan üniversite öğrencileri, örneklemini ise küme örnekleme yöntemi ile seçilmiş 639 öğrenci oluşturmaktadır. Üniversite öğrencilerinin sosyal medya bağımlılığı düzeylerini belirlemek amacıyla Tutgun-Ünal (2015) tarafından geliştirilen sosyal medya bağımlılığı ölçeği, evliliğe yükledikleri anlamları belirlemek amacıyla Körük, Özabacı ve Kara (2018) tarafından geliştirilen evliliğe yüklenen anlam ölçeği, eş seçimi kriterlerini belirlemek amacıyla Başay (2015) tarafından geliştirilen eş seçimi kriterleri ölçeği kullanılmıştır. Analize uygun görülen 473 veri SPSS istatistik paket programıyla analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda verilerin normal dağılım gösterdiği anlaşılmıştır ve parametrik analiz yapılması uygun görülmüştür. Yapılan analizler sonucunda üniversite öğrencilerinin genel sosyal medya bağımlılığı ve meşguliyet alt boyutunda orta, duygu durum düzenleme ve tekrarlama alt boyutlarında az, çatışma alt boyutunda orta düzeyde bağımlı oldukları sonucuna ulaşılmıştır. Üniversite öğrencilerinin evliliğe yükledikleri pozitif anlam çok yüksek, negatif anlam orta düzeyde olarak belirlenmiştir. Eş seçimi kriterlerinde öğrencilerin eş adayına ilişkin, en çok“hoşgörülü/cana yakın olması”,“yaşam tarzlarımızın birbirine uyması”,“ aşık olmam/aşk ilişkisinin olması”kriterlerine çok yüksek düzeyde önem verdikleri anlaşılmıştır. Evliliğe yüklenen anlam ile eş seçimi kriterleri arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu, buna karşılık sosyal medya bağımlılığı ile ilişki bulunmadığı ortaya çıkmıştır. Evliliğe yüklenen anlamın yakınlık ve iş birliği alt boyutları ile sosyal medya bağımlılığı toplamı arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki, evliliğe yüklenen anlamın risk alt boyutu ile sosyal medya bağımlılığının meşguliyet alt boyutu ve duygu durum düzenleme alt boyutu arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Sosyal medya bağımlılığı meşguliyet alt boyutu ile eş seçimi kriterleri arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the social media addiction levels, the meaning they put on marriage and the criteria of spouse selection of university students and to determine whether there is a meaningful relationship between them. This research is in the retional screening model and the population of this research consists of students studying at Faculties of Edication and Humanities and Social Sciences in the academic year 2018-2019, at 1 state and 1 foundation university. The sample of 639 students was selected by cluster sampling method. The social media addiction scale developed by Tutgun-Ünal(2015) has been used to determine the social media addiction levels of university students. The scale of meanin of marriage developed by Körük, Özabacı and Kara (2018) has been used to determine the meanings loaded of marriage and in order to determine the spousal selection criteria has been used the spouse selection criteria developed by Başay (2015). 473 data which were found suitable for analysis were analyzed with SPSS statistical package program. As result of the analyzes, it was found that data showed normal distribution and it was considered appropriate to perform parametric analysis. As a result of the analyzes it was concluded university students were medium in general social media addiction and occupation subscale, less in regulation and repetition subscales and medium dependent in conflict subscale. The positive meaning attributed to marriage by university students is very high and the negative meaning is medium level. İn the spouse selection criteria, it was understood that the students gave a very high of importance to the criteria of“tolerant/approachable”,“same/similar lifestyles”and“being in love/having a love relationship”. İt was found that there was a positive significant relationship between the meanin of marriage and spouse selection criteria whereas there was no relationship with general social media addiction. İt has been concluded that there is a negative significant relationship between the general social media addiction and the sub-dimensions of intimacy and cooperation subscales of meaning of marriage and thet there is a positive meaningful relationship between the risk subscale of the meaning imposed on marriage and the occupation subscale and the emotion regulation sub-dimension of the meaning of marriage. There is positively significant relationship between social media addiction's occupation subscale and spouse selection criteria.