Finansal destek yasağının birleşme ve devralmalar bakımından değerlendirilmesi
Evaluation of financial assistance restrictions in terms of mergers and acquisitions
  1. Tez No: 557301
  2. Yazar: CEREN HAZAL TUNÇAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL OKUTAN NİLSSON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
1 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe giren 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nun 380/1 maddesi uyarınca Türk hukukunda ilk kez“finansal destek yasağı”veya“finansal yardım yasağı”olarak adlandırılmakta olan düzenleme yürürlüğe girmiştir. Bu madde hükmüne göre, anonim şirketlerin kendi paylarının iktisabına yönelik olarak finansal destek sağlaması yasaklanmıştır. Çalışmada, Türk Ticaret Kanunu madde 380/1 hükümlerinde yer alan sınırlamaların birleşme ile şirket kaldıraçlı devralmalarında uygulanabilirliği değerlendirilmektedir. Finansal yardım yasağının etki alanına giren kaldıraçlı devralmaların birleşme yolu ile gerçekleştirilmesi halinde Türk Ticaret Kanunu m. 380/1'in uygulama alanı bulup bulmayacağını sorunu, Avrupa Birliği yönergeleri, İngiliz ve Alman hukukunda yer alan düzenlemelerle karşılaştırmalı olarak incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Upon entry into force of the Turkish Commercial Code numbered 6102, a new provision under Article 380/1, namely the“financial assistance restriction”has been introduced in Turkish law for the first time. This provision has banned any financial assistance provided by a joint stock company for the purpose of facilitating the transfer of its own shares. In this study, the applicability of the financial assistance restriction set forth under the Article 380/1 of the Turkish Commercial Code has been evaluated in terms of leveraged buyouts carried out by way of mergers (merger leveraged buyouts). The question of applicability of Article 380/1 of the Turkish Commercial Code in merger leveraged buyouts constituting financial assistance has been reviewed by taking into consideration the terms of the European Union directives and English and German laws.