Characterisctics of epc contractors in large infrastructure projects procured through project finance framework in sub-saharan Africa
Sahra-altı Afrika'da proje finans çerçevesinden sağlanan büyük altyapı projelerinde epc yüklenicilerin özellikleri
  1. Tez No: 557316
  2. Yazar: Emmanuel MUNDELA KABAMUSU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BELİZ ÖZORHON ORAKÇAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Gelişmekte olan ülkelerdeki başarısından sonra, proje finansmanı çerçevesi, son 20 yılda özellikle büyük altyapı projelerini finanse etmek ve inşa etmek için hızlı bir genişleme gösteren Sahra Altı Afrika'da (SAA) yavaş yavaş tanıtılmaktadır. Bu genişleme, Afrika hükümetleri tarafından her yıl 93 milyar ABD doları olarak tahmin edilen finansman eksikliğinden kaynaklanan altyapı açığını kapatmak için teşvik edilmektedir. Bu finansmanların çoğu, sınırlı ya da geri dönüşsüz bir rekabetçiliğini sağlayan EPC müteahhitlerinin temel özelliklerini belirlemektir. Potansiyel hayati nitelikler ve kriterler ilk olarak proje finansmanı çerçevesine özgü risk tahsis stratejisi ve sözleşmeden alınmıştır. Ayrıca, araştırma, bir EPC yüklenicisinin seçimini etkileyen bölgesel özellikleri değerlendirmeyi amaçlayan bir PEST analizi ile SAA bölgesinin değerlendirilmesini de içermektedir. Her biri literatür taramasında tanımlanmış potansiyel bir özniteliğe sahip 33 ifadeden oluşan bir anket, üst düzey kalkınma finans kurumları, özel sermaye şirketleri ve teknik ve yasal danışmanlık firmalarından seçilen katılımcılarla yapılmıştır. Toplanan veriler parametrik olmayan Mann-Whitney U testine göre test edilmiştir. Sonuçlar, bir EPC yüklenicisini seçerken borç veren, yatırımcı ve danışmanın baktığı dokuz temel özelliğin varlığına dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
After its success in developing countries, the project finance framework has been gradually introduced in Sub-Sahara Africa (SSA) where it has shown a rapid expansion over the last two decades, particularly to finance and construct large infrastructure projects (LIPs). Such expansion was pushed by African governments eager to close the infrastructure gap hindered by a lack of financing estimated at US$ 93 billion each year. Most of these funds are provided on a limited or non-recourse basis which means that the project represents the main collateral for capital invested. Successful completion of projects is the only way for investors to claim their investments. Hence, the selection of a suitable contractor is of paramount importance to reach project completion. The aim of this research is to identify key characteristics of EPC contractors that ensure contractors' eligibility and competitiveness for LIPs in SSA procured through the project finance framework. The potential key attributes and criteria were first drawn from the risk allocation strategy and contractual setting inherent to the project finance framework. Moreover, the research included an assessment of the SSA region through a PEST analysis that aimed at assessing regional features that influence the selection of EPC contractors. A survey, comprising 33 statements each bearing a potential attribute identified in the literature review, was conducted with respondents selected from top development finance institutions, private equity firms and technical and legal advisory firms. Data collected were tested in accordance with the nonparametric Mann-Whitney U test. The results highlighted the existence of nine key characteristics lenders, investors and advisors looked after when selecting an EPC contractor.