Gümüş nanopartikülü ilave edilmiş kanal içi medikamentlerin çok türlü biyofilm üzerine antibakteriyel etkinliklerinin karşılaştırılması- ex vivo çalışma
Comparison of antibacterial efficacy of silver nanoparticles mixed with intracanal medicaments on multispecies biofilms – an ex vivo study
  1. Tez No: 557347
  2. Yazar: GÜZİN TÜLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BULEM ÜREYEN KAYA
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Amaç: Kalsiyum hidroksit (Ca(OH)2) veya klorheksidin jel (CHX) ile karıştırılmış gümüş nanopartiküllerin (AgNP) kök kanal dentini üzerindeki çok türlü biyofilm üzerine antibakteriyel etkisini konfokal lazer taramalı mikroskop (KLTM) ve kültür yöntemleri ile araştırmak. Yöntemler: Dentin blokları Enterococcus faecalis, Streptococcus mutans, Lactobacillus acidophilus ve Actinomyces naeslundii den oluşan bakteriyel süspansiyonun dentin tübüllerine santrifüjlenmesi yoluyla inokule edildi. Bir haftalık inkübasyon süresi sonunda 50 enfekte dentin bloğu uygulanacak medikamentlere göre: salin solüsyonu (SS), Ca(OH)2 (Ultracal XS Ultradent), Ca(OH)2+AgNP (Nanografi) (1:1), 2% CHX jel (Gluco-Chex Cerkamed) ve 2% CHX jel+AgNP (1:1) ve uygulama süresine göre: 1 ve 7 gün olarak rastgele ayrıldı (n=5). Kök kanalı yüzeyinde bakteri miktarını ölçmek için medikament uygulaması öncesi ve sonrasında bakteri örnekleri steril kağıt konlar ile toplandı. Biyofilm eliminasyonu Live / Dead BacLight Bakteriyel Canlılık Kiti boyası ve KLTM ile kantitatif olarak analiz edildi. Tüm görüntüler, canlı bakterilerin yüzdesini ölçmek için ImageJ yazılımı kullanılarak incelendi ve veriler Kruskal-Wallis ve Dunn hoc post testleriyle (α = 0.05) istatistiksel olarak analiz edildi. Bakteriyel azalma faktoriyel düzlemde Varyans Analizi (ANOVA) ve Tukey testleri kullanılarak hesaplandı ve analiz edildi (α = 0.05). Bulgular: 1 haftalık inkübasyon süresi sonunda dentin bloklarında oluşan yoğun çok türlü biyofilm, taramalı elektron mikroskobu ile görüntülendi.
Özet (Çeviri)
Aim: To investigate the antibacterial effect of silver nanoparticles (AgNP) mixed with calcium hydroxide (Ca(OH)2) or chlorhexidine gel (CHX) against a multispecies biofilm on root canal dentin, by confocal laser scanning microscopy (CLSM) and culture-based analysis. Methodology: Dentin blocks were inoculated with Enterococcus faecalis, Streptococcus mutans, Lactobacillus acidophilus and Actinomyces naeslundii by centrifugation of the bacterial suspension into the dentinal tubules. After one week of cultivation, fifty infected dentin blocks were randomly divided into groups according to medication; saline solution (SS), Ca(OH)2 (Ultracal XS Ultradent), Ca(OH)2+AgNP (Nanografi) (1:1), 2% CHX gel (Gluco-Chex Cerkamed) and 2% CHX gel+AgNP (1:1) and time of application: 1 and 7 days (all groups, n=5). Samples for bacterial culture were collected with sterile paper points before and after medication to quantify the bacterial load. Biofilm elimination was quantitatively analysed by Live/Dead BacLight Bacterial Viability staining and CLSM. All images were processed using ImageJ software to measure the percentage of viable bacteria and the data were analysed statistically by the Kruskal-Wallis and Dunn post hoc tests (α=0.05). The bacterial reduction was calculated and analysed statistically using the factorial Analysis of Variance (ANOVA) and Tukey tests (α=0.05). Results: Scanning electron microscope revealed a dense multispecies biofilm on dentin blocks after 1 week of cultivation.