Adolesanlarda internet bağımlılığı ve sosyal fobi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between social phobia and internet addiction in adolescents
  1. Tez No: 557346
  2. Yazar: RAMAZAN SAĞLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMA METİNTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Çalışmanın amacı, Eskişehir'de lise öğrencileri arasında internet bağımlılığı ve sosyal fobi sıklığının saptanması ve aralarındaki ilişkinin değerlendirilmesidir. Çalışma, 2017-2018 eğitim öğretim döneminde Eskişehir ilinde öğrenim görmekte olan lise öğrencileri üzerinde yapılan kesitsel tipte bir araştırmadır. Çalışmada yerleşim birimleri ve okul türlerine göre çok aşamalı küme örneklem yöntemi kullanıldı. Örnekleme giren okullarda bulunan ve çalışmaya katılmayı kabul eden toplam 3353 öğrenci çalışma grubunu oluşturdu. Sosyal fobi, Çapa Çocuk ve Ergenler için Sosyal Fobi Ölçeği, internet bağımlılığı ise Young İnternet Bağımlılığı Ölçeği ile değerlendirildi. İnternet bağımlılığı ve sosyal fobi ile ilişkili bağımsız değişkenleri belirlemek için çoklu lojistik regresyon analizi yapıldı. Çalışma grubunu oluşturanların %43.2'si (1447) erkek, %56.8'i (1906) kadındır. Yaşları 14-18 arasında değişmekte olup, ortalama(SD) 15.87(1.19) yıl idi. Çalışmada öğrenciler arasında internet bağımlılığı prevelans hızı (%95 GA) %13.8 (12.6-15.0), sosyal fobi prevelans hızı (%95 GA) %8.7 (7.8-9.7) olarak saptandı. Çalışmada anne ve babanın ayrı olması, bilgisayar aracılığı ile internete bağlanmak, ilk internet kullanmaya başlama yaşının 10 yaş ve daha küçük olması, sabah kalktıktan sonra ilk bir saat içinde internet kullanmak, internette bir günde ortalama 2 saat ve daha fazla zaman harcamak, internet kullanımı konusunda kendini sınırlandırmamak ve sosyal fobi varlığı internet bağımlılığı için önemli risk faktörleri olarak saptandı. Kırsal alanda yaşamak, 14-15 yaş grubunda olmak, kadın cinsiyet, arkadaş ilişkilerinin iyi olmaması, kötü bir ebeveyn ilişkisine sahip olmak ve internet bağımlılığı varlığı ise sosyal fobi için önemli öngördürücüler olarak bulundu. Adolesanlarda internet bağımlılığı ve sosyal fobinin birbirleriyle ilişkili önemli sağlık sorunları olduğu saptandı. İnternet bağımlılığının uluslararası tanı ölçütleri belirlenmeli ve tarama ölçekleri standartlaştırılmalıdır. Adolesanlarda, sosyal fobi ve internet bağımlılığı hakkında tarama programları yapılmalı, önleme ve müdahale çalışmaları planlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to determine the frequency of internet addiction and social phobia among high school students in Eskişehir and to evaluate the relationship between them. The study is a cross-sectional study conducted on high school students studying in Eskişehir during the 2017-2018 academic year. In the study, multi-stage cluster sampling method was used according to settlement units and school types. The study group consisted of 3353 students who are found in selected school for sampling and agreed to participate in the study. Social phobia was assessed by the Social Phobia Scale for Çapa Children and Adolescents, and internet addiction was assessed by the Young Internet Addiction Scale. Multiple logistic regression analysis was performed to determine the independent variables associated with social phobia and internet addiction. Of the study group, 43.2% (1447) were male and 56.8% (1906) were female. The age of the students ranged from 14 to 18 years, with a mean(SD) age of 15.87(1.19) years. In the study, the prevalence rates (95% CI) of internet addiction and social phobia among students was 13.8% (12.6-15.0) and 8.7% (7.8-9.7), respectively. In the study, who have parents divorced, connecting to the internet via computers who were 10 years old or younger at the age of first internet use, using the internet within the first hour after waking up in the morning, spend an average of 2 hours and more time each day on the internet, who couldn't limit themselves to using the internet and the presence of social phobia were important risk factors of internet addiction. Living in rural areas, being in the 14-15 age group, female gender, who haven't good friends relationship, who have a bad parents relationship and the presence of internet addiction were important predictors of social phobia. Internet addiction and social phobia are important health problems which found to be related to each other in adolescents. International diagnostic criteria of internet addiction should be determined and screening scales should be standardized. Screening programs about social phobia and internet addiction should be done in adolescents. Prevention and intervention studies should be planned about social phobia and internet addiction.