Hemşirelik bakım uygulamalarının prematüre bebeklerin konforlarına ve NIRS düzeylerine etkisi
The effect of nursing care practices on the comfort and NIRS levels of premature infants
  1. Tez No: 557362
  2. Yazar: EZGİ AYVAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYFER AÇIKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Bu çalışma yenidoğan yoğun bakım ünitesi (YYBÜ)'nde yatan prematüre bebeklerde yapılan hemşirelik bakım uygulamalarının bebeklerin konforlarına ve Near Infrared Spectroscopy (NIRS) düzeylerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metod: Kesitsel analitik bir çalışmadır. Araştırma, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi YYBÜ'de 1 Mart-26 Nisan 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Çalışmamızda örneklem hesabına gidilmemiş olup 1 Mart-26 Nisan 2019 tarihleri arasında YYBÜ'de yatan, çalışma seçim kriterlerine uyan ve ebeveynlerinden bilgilendirme sonrası onam alınan tüm yenidoğanlar dahil edilmiştir. Çalışma 40 yenidoğan ile tamamlanmıştır. Veri toplamak amacıyla“Tanımlayıcı Bilgi Formu”,“Yenidoğan Konfor Davranış Ölçeği (YKDÖ)”ve“Yapılan İşlemler Çizelgesi”kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen veriler IBM SPSS (Statistical Package for Social Sciences) Statistics 24 (IBM corp. Relased 2012. IBM SPSS Statistics for Windows, version 24.0 Armonk, NY: IBM corp.) paket programı ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to determine the effect of nursing care practices on the comfort and NIRS (Near Infrared Spectroscopy) levels in the prematüre infants hospitalized in the neonatal intensive care unit (NICU). Materials and Methods: It is a descriptive study. The study was carried out at the Health Application and Research Hospital NICU of Eskişehir Osmangazi University (ESOGÜ) between the dates of 1 March-26 April 2019. All newborns who were hospitalized in the NICU between the dates of 1 March and 26 April 2019, who met inclusion criteria, whose parents gave their informed consents after informing were included in the study. The study was completed with 30 newborns. In order to collect the data, the“Introductory Information Form”,“Neonatal Comfort Behavior Scale”and“Schedule of Applied Procedures”were used. The data obtained from the study were analyzed with IBM SPSS (Statistical Package for Social Sciences) Statistics 18 software (IBM corp. Relased 2012. IBM SPSS Statistics for Windows, version 18Armonk, NY: IBM corp.).