Sezaryen sonrası laktasyon yönetim modelinin geliştirilmesi ve etkinliğinin değerlendirilmesi
Development of lactation management model after cesarean section and evaluation of its effectiveness
- Tez No: 557389
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜL ASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Sezaryen sonrası annelerin istendik sürede emzirmeleri ve bebeklerini sadece anne sütü ile beslemeleri önemlidir. Çalışmada laktasyon yönetim modeli geliştirilmesi ve sezaryen sonrası annelerde etkinliğinin değerlendirilmesi amaçlandı. Araştırma randomize kontrollü ve deneysel tasarımda olup, 11.11.2017-31.10.2018 tarihleri arasında Mersin il merkezinde yer alan 3 farklı özel hastanede gerçekleştirildi. Toplam 66 kadın araştırmaya dahil edildi ve veri toplamak için Hasta Tanıtım Formu, Emzirme Gözlem Formu, LATCH Emzirme Tanılama Ölçüm Aracı, Bebeğin Aldığı Anne Sütü Miktarını Puanlama Sistemi-İMDAT Formu, Emzirme Tutumunu Değerlendirme Ölçeği, Emzirme Özyeterlilik Ölçeği, Anne Sütü ve Emzirme İzlem Formu kullanıldı. Veri toplamaya gebelik döneminde başlandı ve taburculuk, 1.gün, 9.gün ve ayda bir kere telefon ile aranarak 6 ay boyunca devam edildi. Geliştirilen Laktasyon Yönetim Modeli doğrultusunda deney grubuna laktasyon yönetim modeli uygulanırken, kontrol grubuna rutin klinik ptotokolü uygulandı.
Özet (Çeviri)
It is important for mothers to breastfeed after cesarean section and to feed their babies only with breast milk. The aim of the study was to develop a lactation management model and to evaluate the effectiveness of the model in post-cesarean mothers. The study was carried out in three different private hospitals in the city of Mersin between 11.11.2017-31.10.2018 in a randomized controlled and experimental design. A total of 66 women were included in the study and to collect data, Patient Publicity Form, Training Guide to Lactation Management, A Breastfeeding Charting System and Documentation Tool (LATCH), A Tool For Assesing The Level Of Maternal Milk İntake (IMDAT), Breastfeeding Attitudes of The Evaluation Scale, Breastfeeding Self-Efficacy Scale, Breast Milk and Breastfeeding Follow-up Form were used. Data collection was started during pregnancy and continued during the discharge period by calling by phone on the first day, 9th day and once a month for 6 months. The lactation management model was applied to the experimental group in line with the developed Lactation Management Model and the routine clinical ptotocol was applied to the control group.