Uluslararası turizm pazarlaması bağlamında yavaş şehirlerin turist tarafından algılanan yavaşlık düzeyi, çevre duyarlılığı ve gönüllü sade yaşam ilişkisi: Seferihisar örneği
The relationship among slowness level of cittaslow perceived by tourists, environmental sensitiviy and voluntary simple lifestyle in the context of international tourism marketing: The case of Seferihisar
  1. Tez No: 557390
  2. Yazar: AFET ÇAĞAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNİYE ÖRS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Küreselleşmenin gün geçtikçe ekosisteme ve insan yaşamına verdiği zarar daha fazla dikkat çekmeye başlamıştır. 20. yüzyılın sonlarından itibaren küreselleşme nedeniyle yok olmaya başlayan kent ve kasaba hayatının yerini mega şehirlerin alması, insanların yaşam tarzının gün geçtikçe değişmesi, yemek kültürünün, günlük sosyal faaliyetlerin ve daha pek çok alanın hızın etkisi altında olduğu görülmektedir. Yavaş hareketi bu hıza ve tektipleşmeye karşı kentler özelinde Yavaş Şehir Hareketini başlatmış ve küreselleşmeye karşı duran yeni bir akım ortaya koymuştur. Bu akım ile kentlerin doğasını, özgün yemek kültürünü, toplumsal değerlerini, yerel halkını ve ziyaretçilerini küreselleşmenin neden olduğu olumsuz etkilerinden korumaya çalışan yeni bir felsefeyi ortaya koymuştur. Yavaş Şehirler Birliği üyelik yoluyla bünyesine dâhil edeceği her kentin belli başlı kriterleri yerine getirilmesini istemektedir. Kentin, bu kriterlere uygun davranması ve bunları sürekli bir şekilde gerçekleştirmesi kentin yavaşlık durumunu ortaya koymaktadır. Mevcut araştırmanın amacı, Yavaş Şehir Seferihisar'ın turist perspektifinden algılanan yavaşlık düzeyinin ne olduğunun tespit edilmesi, algılanan yavaşlık ile turistlerin gönüllü sade yaşam tarzı ve çevre duyarlılıkları arasındaki ilişkinin ortaya konmasıdır. Araştırmanın evrenini, Seferihisar kentini ziyaret eden 18 yaş ve üzeri turistler oluşturmuş ve örnekleme yöntemi olarak kolayda örnekleme seçilmiştir. Saha araştırmasında verilerin elde edilebilmesinde anket yöntemi kullanılmış ve anketler turistlere yüz-yüze uygulanmıştır. Araştırmanın örneklem hacmi 400 olarak belirlenmiş, araştırma sonucunda 410 anket uygulanmış ancak 398 'i analizler için uygun bulunmuştur. Araştırma sonucunda veriler SPSS 23.0 programı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular; Seferihisar'ın algılanan yavaşlık düzeyinin yüksek düzeyde olduğunu, algılanan yavaşlığın yaşanılan yer ve ziyaret etme amacına göre, gönüllü sade yaşamın medeni durum, meslek, gelir ve ziyaret etme amacına göre, çevre duyarlılığının yaşa ve medeni duruma göre farklılık gösterdiğini; turistlerin yavaşlık algıları ile gönüllü sade yaşam tarzları ve çevre duyarlılıkları arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğunu ve turistlerin çevre duyarlılıklarının yavaşlık algılarını etkilediğini ortaya koymuştur. Yavaş Şehirlerin yavaşlık algılarının belirlenmesi, kentlerin eksikliklerinin ve başarılarının ortaya konması konusunda büyük bir öneme sahiptir. Bu nedenle ülkemizdeki diğer Yavaş Şehirlerde de mevcut çalışmanın ortaya koyduğu sonuçlar dikkate alınarak kendi bünyelerinde de benzer çalışmalar yapması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The damage caused by globalization to the ecosystem and human life is getting more and more attention. Since the end of the 20th century, the city and town life, which has begun to disappear due to globalization, has been replaced by megacities, the lifestyle of people has been changing day by day, food culture, daily social activities, and many other areas have been under the influence of speed. Against this speed and uniformity, the slow movement initiated the Cittaslow Movement in particular of the cities and introduced a new trend that opposed globalization. This trend has revealed a new philosophy that tries to protect the city's nature, unique food culture, social values, local people and visitors from the negative effects of globalization. The Slow Cities Union wants to fulfill the main criteria of each city it will incorporate through membership. The fact that the city complies with these criteria and performs them continuously reveals the city's slowness. The aim of the study is to determine the level of perceived slowness from the tourist perspective of the Cittaslow Seferihisar and to reveal the relationship between the perceived slowness and the voluntary simple lifestyle and environmental sensitivities of the tourists. The population of the study consisted of tourists aged 18 and over visiting the city of Seferihisar and convenience was chosen as the sampling method. Survey method was used to obtain the data in the field research and surveys were applied face to face to tourists. The sample size of the study was determined as 400, 410 questionnaires were applied as a result of the study, but 398 were found suitable for analysis. The data were analyzed with SPSS 23.0 program. The results obtained from the study showed that the perceived slowness level of Seferihisar is high, that the perceived slowness differs according to the place and purpose of the visit, that the voluntary simple lifestyle differs according to the marital status, occupation, income, purpose of the visit, and the environmental awareness differs according to the age and marital status. It has been found that there is a positive relationship between the slowness perceptions of tourists and voluntary simple lifestyle and environmental sensitivity, and that the environmental sensitivity of tourists affects the perception of slowness. The determination of the perception of the slowness of the slow cities is of great importance in revealing the deficiencies and achievements of the cities. Therefore, considering the results of this study, it is recommended to carry out similar studies in other Slow Cities of our country.